Sponsorlu Bağlantılar

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar vücudun ayrıntılı olarak tanı ve teşhis koymak amaçlı çekilen tetkiklerdir.  Nörolojik hastalıklar,  beyin tümörleri, baş ağrıları, eklemler, kemik içi taraması gibi vücudun bütün organlarının çekildiği önemli görüntüleme cihazlarından biridir.  Son yıllarda 1,5 Tesla gücünde olan teknolojik emarlar kullanılmaktadır.  Bunlar son derece donanımlı ve özel programlar içeren cihazlardır.  Beyin yapısı, gırtlak, karın içi organlar, kanser hastalığının metastaz şüpheleri gibi tanı ve teşhisi için çok amaçlı olarak kullanılmaktadır.  Aynı zamanda metabolit değişiklikleri ve hücresel düzeyde ayrıntılı görüntülerin incelendiği önemli yöntemlerden biridir.   Açık emar tetkiki ile vücudun bütün patolojik durumlarını analiz etme imkânı vardır. Diğer kullanım alanları;

  • Spektroskopi
  • Perfüzyon MR çekimleri
  • Fonksiyonel MR
  • Anjiyografi kalp ve damar sistemi emar çekimleri
  • Tüm vücut MR çekimler
  • Meme emar gibi birçok kullanım alanına sahiptir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları diğer emar çekimlerinden çok farklı değildir.  Ancak açık emar günümüzde diğer emar tetkikinden daha konforlu koşullarda yapılmaktadır.  Ancak fiyatlar konusunda açık ve kapalı emar fiyatları arasında fark bulunmamaktadır. Genel anlamda açık emar ve diğer emar görüntüleme tetkikleri sosyal güvenlik kurumu ve özel sağlık sigortası anlaşması ile de yapılmakta,  poliçenin durumuna bağlı olarak ücretsiz veya belli bir ücret ödenerek de çekimler yapılmaktadır.  Özel çekimlerde ise maliyeti hastanın ekonomik koşullarına uygun maliyet içerir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi çekimleri tıptaki adıyla histerosalpingografi günümüzde genellikle kadınların ağrı ve acı hissettiği gibi önyargılar içermektedir.  Ancak bu korkular genellikle kulaktan yanlış kanılardır.  Rahim filmi bugün yeni teknolojik cihazlarla yapılmakta ve son derece hasta açısından konforlu çekimler gerçekleşmektedir.  Rahim filmi uzun yıllardır kullanılan çok eski bir görüntülerde tekniğidir.  Ancak günümüzde çok daha gelişmiş cihazlarla yapılmaktadır.  Rahim filmi ile rahimde herhangi bir kalınlaşma,  darlık gibi patolojilerin olup olmadığı,  birden çok kürtaj durumunda rahimde herhangi bir şekil bozukluklarının teşhis edilmesi,  tüplerde tıkanıklık olup olmadığı ve yumurtalık durumunun incelenmesi açısından son derece önemli bilgiler içeren tanı yöntemidir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Genel anlamda bakıldığında rahim filmi çekimlerinde anesteziye gerek yoktur.  Ancak hastaların bu konudaki önyargıları çekim sırasında kendilerini rahat hissedememeleri durumunda anestezi tercih edilmektedir.  Ancak anestezili çekimlerin yapılması durumunda mutlaka anestezi doktorunun bulunması gerekir.  Rahim filmi kısa sürede gerçekleştirilir ve kontrast madde verilerek yapılır.  Bu süre yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir süreden oluşur.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar bugün vücudun bütün organlarını ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlayan radyolojik incelemelerden biridir.  Kanser hastalığının teşhisinde akciğer ve karaciğerlerde herhangi bir patolojik bulguların teşhisinde,  boyun,  beyin,  omurilik,  bel,  iskelet sistemi ve kemiklerinin içinin görüntülenmesinde veya kanser hastalığının metastaz olup olmadığının incelenmesinde kullanılan yöntemdir. Hastalar açısından zararsız,  hiçbir radyoaktif madde içermeyen radyolojik incelemedir.  Günümüzde açık emar çekimleri son derece konforlu biçimde yapılmaktadır.  Klostrofobisi olan hastalara ve küçük çocukların çekimlerinde açık emar görüntüleme cihazı son derece konforlu bir ortam sağlamaktadır.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi özellikle kısırlık tedavisi öncesinde başvurulan incelemelerden biridir.  gebe kalamayan kadınlarda gebeliği engelleyen herhangi bir anomali olup olmadığının incelenmesi için rahim filmi istenir. Rahim filmi rahim boşluğunun görüntülenmesini sağlayan ayrıntılı bir inceleme metodudur.  Rahim boşluğunun,  rahim duvarının ve tüplerin incelenmesini sağlayan bir yöntemdir.  Ayrıca tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi ile rahim içinin incelenmesi tüp bebek tedavisi öncesinde önemli bilgiler verir.  Rahim filmi rahim boşluğuna kontrast madde verilerek rahim içinin incelenmesini sağlar.  Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir.  Çekim sırasında anestezi yapılmaya gerek yoktur.  Ancak bazı durumlarda hastanın tercihine bağlı olarak anestezi koşullarında da çekimler yapılmaktadır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu