Gündem

Akın: ‘Demiryollarında kaza geliyorum diyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın demiryollarında seyir, can ve mal emniyetinin sağlanmasına yönelik denetim hedeflerine ulaşılamadığını itiraf ettiğini belirterek, “Son yıllarda art arda yaşanan ve vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği demiryolu kazalarının acıları henüz tazeyken bakanlık denetim hedeflerine ulaşamadığını kendi raporunda itiraf etti. Üstelik bakanlık; lebalep dolu kongrelere engel olmayan Covid-19 salgınını demiryolu denetimlerinin yapılamamasına gerekçe olarak sunuyor” diye konuştu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı Faaliyet Raporu’nda demiryolu ulaşımıyla ilgili emniyet hedeflerine gerçekleşmediğinin ortaya çıktığına işaret etti.

CHP’li Akın; demiryolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması; taşımacılık işlemlerinde seyir, can ve mal emniyetinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen program hedeflerine 2020 yılında ulaşılamadığını ifade etti. Faaliyet raporuna göre; bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlere dair hedeflenen 10 denetimden tek bir tanesinin bile yapılmadığını söyleyen CHP’li Akın; faaliyet raporunda demiryolu ulaşımında; taşımacılığın seyri, can ve mal emniyetinin artırılmasının sağlanmasına yönelik belirlenen dört denetim hedefinin dördüne de ulaşılamadığını vurguladı. 

‘COVİD-19 KONGRELERE DEĞİL, DENETİME ENGEL’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma Bakanlığı’nın denetim hedeflerine ulaşılamadığını itiraf ettiği raporla ilgili şunları kaydetti:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; kazaları engellemek için Emniyet Yönetim Sistemine ilişkin bir yılda 3 denetim yapmayı hedeflemiş ancak 2020 yılı içerisinde yalnızca bir denetim gerçekleştirmiş. Bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlere ilişkin hedeflenen 10 denetimden biri bile yapılmamış. Son yıllarda ülkemizde art arda yaşanan ve 10’larca vatandaşımızın hayatını kaybettiği demiryolu kazalarında denetimler hayati önem taşıyor. Ancak bakanlık hedeflediği denetimleri bile yerine getiremezken, buna gerekçe olarak Covid-19 salgınını gerekçe gösteriyor. Bu durum; demiryollarında maalesef yeni kazaların yaşanmasına yönelik endişelerimizi artırıyor. Covid-19 salgınının lebalep dolu kongrelerin yapılmasına engel oluşturmazken; nasıl oluyorsa demiryolu denetimine engel oluyor. Bu vatandaşın aklıyla alay etmektir.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu