Gündem

Asya piyasalarında Japonya hariç pozitif fiyatlamalar hakim

Bugün Ne Bekliyoruz? 

ABD hisse endekslerinin günü yükselişle tamamlamalarının ardından bu sabah Asya piyasalarında Japonya hariç pozitif fiyatlamalar görmekteyiz. Yükselişe öncülük eden Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,6, Shenzhen Bileşik Endeksi %2,5 primli. Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,2 artıda seyretmekte. Çin’in sorunlu gayrimenkul geliştiricisi Evergrande’nin elektrikli otomobil biriminin hisseleri yaklaşık on günlük aranın ardından bugün işlemlere yeniden başlamasının ardından %7’nin üzerinde sert düşüş kaydetti. 21 Mart’ta durdurulan Evergrande grubu hisselerinde ise işlemler açılmadı. Japonya hisseleri bölgenin gerisinde kalırken Nikkei225 Endeksi %1,32, Topix Endeksi %1,62 düştü. Bu sabah ABD endeks vadelileri yatay bir açılışı işaret ediyor. Borsa İstanbul tarafında; teknik olarak kritik önemdeki 2.200 seviyesini aşan BIST100 Endeksi’de yukarı yönlü hareketin devam etmesini beklemekteyiz. Ukrayna krizinde, Dolmabahçe’de gerçekleştirilen toplantıdan pozitif mesajlar çıkması küresel piyasalardaki iyimserliği desteklemektedir. Bugün veri takviminde Euro Bölgesi’nde tüketici güveni, ABD’de resmi tarım dışı istihdam verisinin öncüsü ADP istihdam artışı, 4Ç21 büyüme verisi ve yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi takip edilecek.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa’da dün hisse endeksleri genel olarak %2’nin üzerinde artışla pozitif bir görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %2,79 ve CAC 40 Endeksi %3,08 arttı. ABD hisse endeksleri %1’in üzerinde artış kaydetti. Nasdaq Bileşik Endeksi %1,84’lük artış ile öncü oldu. Endekslerin yukarı yönlü hareketinde Dolmabahçe’de bir araya gelen Rusya ve Ukrayna heyetlerinin toplantısından olumlu sonuçlar çıkması etkili oldu. Görüşmelerden sonra Rusya Savunma Bakanlığı diyalog için Kiev ve Çernihiv’de operasyonların duracağını bildirdi. Olumlu açıklamaların etkisiyle EUR/USD paritesi %0,94 artarak 1,11 seviyesine yükselirken Dolar Endeksi 98,4 puana geriledi. Müzakerelerden yapıcı mesajlar çıkması emtia piyasası üzerinde de etkili oldu. Brent Petrol varil başına 106USD’ye gerilerken ons altın 1.918USD oldu. Ons altın yaklaşık 2 hafta aradan sonra ilk defa gün içinde 1.900USD’nin altına geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 6,4bp düşerek %2,40’ın hemen altında günü tamamladı. ABD’de CB tüketici güven endeksi martta aylık bazda 1,5 puan artışla piyasa beklentisini aştı ve 107,2 seviyesine yükseldi.

BİST100 Endeksi dün küresel borsalara paralel olarak %1,57 artışla 2.206,50 puana yükseldi. Böylece endeks yılbaşından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. USD/TRY kuru Dolar Endeksi’ndeki gerilemeye bağlı olarak %1,58 düştü. EUR/TRY kuru ise %0,64 düştü. Gram altın hem ons altındaki değer kaybı hem de USD/TRY kurundaki düşüşten dolayı 899TL oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre hizmet sektöründe üretici enflasyonu Şubat’ta aylık %3,78 ve yıllık %78 artarak rekor serisini devam ettirdi. Yıllık bazda en fazla artış gayrimenkul hizmetleri (%190,51) ve ulaştırma ve depolama hizmetleri (%101,45) sektörlerinde meydana geldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu