Gündem

Asya piyasalarında pozitif bir görünüm hâkim

Bugün Ne Bekliyoruz? 

Küresel borsalarda volatil seyir devam ediyor. Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir görünüm hâkim. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %3’e yakın kazançla bölgedeki yükselişe öncülük ediyor. Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde %1,6 primli seyretmekte; Çin ve Güney Kore endekslerinde de alıcılar güçlü. Fed Başkanı Powell’ın enflasyonun çok yüksek olduğu ve ihtiyaç halinde bir veya birkaç toplantıda 25bp üzerinde faiz artırılabileceğine ilişkin pazartesi günkü şahin açıklamalarının ardından piyasaların tepkisini izlemeye devam ediyoruz. Küresel hisse piyasalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul’da iyimser görünümün devam ettiğini düşünmekteyiz. BIST100 Endeksi’nde kısa vadeli yükseliş trendi sürmektedir. Bugün veri takviminde İngiltere’nin şubat TÜFE rakamları öne çıkıyor. Tüketici fiyatları ocakta yıllık %5,5 ile otuz yılın en güçlü artışını gerçekleşmişti. Tahminler geçen ay yıllık %5,9 artış olduğu yönünde. İngiltere’de enflasyon henüz zirveyi görmekten uzak olabilir. Zira çekirdek fiyatlardaki yükseliş eğilimi bu yönde sinyal vermektedir. Geçen hafta art arda üçüncü kez faiz artırımına giden İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonun gelecek aylarda yükselmeye devam edeceği konusunda uyarıda bulundu. Bankanın tahmini yıllık tüketici enflasyonunun nisanda %7,5’e ulaşacağı yönünde. Bugün yurt içinde Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. TÜİK’in son rakamlarına göre Mart 2021’den beri düşüşte olan endeks ocakta yükselmesinin ardından geçen ay 71,2 değerini alarak yeniden yönünü aşağı çevirmişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa hisse endeksleri dün %0,08-2,19 aralığında değişen oranlarda artarak pozitif görünüm ortaya koydu. Öncü olarak takip edilen DAX ve CAC 40 Endeksleri %1’in üzerinde artarken FTSE 100 Endeksi %0,46’lık artış kaydetti. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi %1,95 artış ile yukarı yönlü harekette öncü oldu. S&P 500 ve Dow Jones Endeksleri de sırasıyla %1,13-%0,74 artarak pozitif oldular. EUR/USD paritesi 1,10 düzeyinde yatay alıcılı olarak işlem görürken Dolar Endeksi (DXY) sınırlı bir şekilde 98,4 puana geriledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 9,1bp artarak yaklaşık son 3 yılın en yükseği olan %2,39 düzeyine yükseldi. Ukrayna krizinin etkisini direkt olarak hisseden ons altında oluşan sert hareketler, yerini görece stabil seyre bırakmaya devam etti. Ons altın dün %0,8 değer kaybederek 1.920 USD’ye geriledi. Brent Petrol ise %1,72’lik değer düşüklüğü ile varil başına 112 USD oldu.

BİST100 Endeksi dün %0,63 artarak yukarı yönlü hareketini 5. güne taşıdı. Gün boyunca artış eğiliminde olan endeks, kapanışı 2.188,81 puandan yaptı. USD/TRY kuru stabil kalırken EUR/TRY kuru %0,17’lik artış kaydetti. Ons altındaki değer kaybına bağlı olarak gram altın 916 TL’ye geriledi. Yurt içinde halka açık şirketlerin 2021 yılı faaliyetleri sonucu elde ettikleri kâr ile geçmiş yıl kârlarının temettü olarak dağıtılmasına ilişkin hak kullanım tarihleri dün itibariyle başladı.

 

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu