Asya’da satış ağırlıklı karışık seyir hakim

Bugün Ne Bekliyoruz?

 ABD piyasalarındaki sert satışların ardından bu sabah Asya’da satış ağırlıklı karışık bir seyir görmekteyiz. Japonya ve Güney Kore hisse endekslerinde kayıplar %1 civarında seyretmekte. Çin’de karantina önlemlerinin ekonomik etkilerine ilişkin endişeler dolayısıyla dün ana kara hisselerinde yaşanan kayıpların ardından bugün güçlü alımlar izlenmekte; Şanghay Bileşik Endeksi %2, CSI300 Endeksi %2,40 civarında primli seyrediyor. Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde sınırlı bir yükseliş mevcut. Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre sanayi kârları ocak-mart döneminde yıllık %8,5 arttı. Bugün veri takviminde ABD’de bekleyen konut satışları ve haftalık ham petrol stokları takip edilecek. Bekleyen konut satışları art arda dört haftadır düşüyor. Mortgage faizlerindeki yükseliş ve hızlı fiyat artışları dolayısıyla konut piyasasında yavaşlama sinyalleri izlenmektedir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri dün %1,58’e varan düşüş kaydederek negatif bir görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %1,20 ve CAC 40 Endeksi %0,54 düştü. FTSE 100 Endeksi ise yatay alıcılı bir seyir izleyerek pozitif ayrıştı. EUR/USD paritesi %0,71 düşerek 1,064 seviyesinde yaklaşık son beş yılın en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Buna karşın Dolar Endeksi (DXY) %0,60 artarak 102,3 puana yükseldi. Nasdaq Bileşik Endeksi %3,95 düşerek ABD hisse endekslerindeki aşağı yönlü hareketin öncüsü oldu. S&P 500 ve Dow Jones Endeksleri sırasıyla %2,81-%2,38 düştü. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 10bp düşerek %2,72 seviyesine geriledi. ABD’de Conference Board (CB) tüketici güven endeksi nisan ayında 107,6’dan 107,3’e sınırlı düştü. Piyasa beklentisi ise 108 puana yükseliş olması yönündeydi. Ülkedeki dayanıklı mal siparişleri martta %0,8 ile beklentilerin hafif altında arttı. S&P Case-Shiller ulusal konut fiyat endeksi şubat ayında yıllık %19,8 ile 35 yıllık veri tarihinin en büyük üçüncü artışını kaydetti. Ons altın %0,38 değerlenerek 1.905USD düzeyinde fiyatlandı. Brent petrol %3’e yakın artış ile varil başına 105USD’ye yükseldi.

BİST100 Endeksi gün ortasından itibaren sertleşen satışların etkisiyle dün %2,59 düşerek 2.418,30 puana geriledi. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) mart ayına ilişkin açıkladığı verilere göre yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları 1Ç22 döneminde %24 artarak 650mlr TL’ye yükseldi. İlgili dönemde yerli yatırımcıların finansal varlıklarındaki en yüksek artış Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve TL mevduatlarda gerçekleşti. EUR/TRY kuru pariteden kaynaklı olarak %0,54 düşerken USD/TRY kuru yatay alıcılı bir seyir izledi. Gram altın 6 TL’lik artış ile 907 TL’ye ulaştı.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -