Gündem

“Avrupa’daki güvenlik krizi, ABD’nin hain girişimlerinden kaynaklanıyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, şu an Avrupa’daki güvenlik krizinin ABD’nin hain girişimlerinden kaynaklandığına işaret etti.

Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, Çin’in “güvenliğin bölünmezliği” gibi Rusya’nın bazı ifadelerini defalarca tekrarladığı iddiasını değerlendirirken, “ABD, dersine iyice çalışmalı. ‘Güvenliğin bölünmezliği’, Rusya’ya has bir ifade değil, aksine ABD dahil tüm NATO üyeleri, birçok Avrupa ülkesi ve uluslararası toplum tarafından geniş çapta kabul edilen önemli bir ilkedir.” dedi.

Wang, “güvenliğin bölünmezliği” ilkesinin artık Helsinki Nihai Senedi, Yeni Bir Avrupa için Paris Şartı, NATO-Rusya Kurucu Senedi ve Avrupa Güvenlik Şartı gibi önemli belgelere dahil edildiğine, ABD’nin de söz konusu belgeleri imzaladığına veya bu belgelere taraftar olduğuna dikkat çekti.

Wang, “Tarihi unutmak, en büyük ihanettir. Fikir birliklerini reddetmek ise ciddi sonuçlara yol açar. ABD’nin hain girişimleri, tipik tek taraflılık ve tarihi revizyonizm olduğu gibi, şu an Avrupa’daki güvenlik krizine yol açan en temel sebeptir.”diye konuştu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu