Gündem

Başkent, bilimin ışığında yeşerecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bilim Ağacı Vakfı ile Türkiye Ormancılar Derneği arasında ağaçlandırma etkinlikleri ve afet eğitimleri düzenlenmesi için Afet Gönüllüleri Hatıra Ormanı kurulması amacıyla bir protokol imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’yı yeşilin de Başkent’i yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bilim Ağacı Vakfı (BAV) ve Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) ile iş birliği protokolü imzalayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma etkinlikleri başta olmak üzere özellikle gençlere yönelik doğa ve afet farkındalık eğitimleri verecek. Protokol kapsamında ayrıca Afet Gönüllüleri Hatıra Ormanı da kurulacak.

AFET BİLİNCİ ARTIRILACAK

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Bilim Ağacı Vakfı Başkanı Mustafa Atilla ve Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara’nın imzaladığı protokol ile Ankara’da kuşaklar boyu aktarılabilecek, sürdürülebilir ve ekolojik bir yapı oluşturulması hedefleniyor.

Hayata geçirilecek projeyle Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki baraj havzaları ile kent çevresindeki kuşaklama, erozyon önleme ağaçlandırma alanlarında yürütülen çalışmalar çerçevesinde ve ABB’nin belirleyeceği yerlerde, TOD’un projelendirme ve teknik desteği ile hatıra ormanları kurulacak.

Ankara’nın merkez noktalarında, Ankara kent sakinlerinin afet bilincinin artırılması ve doğa temalı parklarda bu bilincin deneyimlenmesi amacıyla ayrıca çeşitli rekreasyon alanları kurulacak. Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından BAV bursiyerlerine ve bu bursa başvuran Ankara’daki üniversite öğrencilerine doğa ve afet farkındalık eğitimleri verilecek.

YAVAŞ: “AFETLERE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Başkanlık makamında gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Yavaş, “Afetle ilgili konuda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Yeni itfaiyecilerimizi aldık. Gönüllü eğitimlerini gerçekleştirdik, sayılarını artırmak istiyoruz. Olası bir yangın ya da İstanbul Depremi gibi büyük afetlere hazırlıklı olmak istiyoruz. İklim krizi nedeniyle hiç olmayacak afetler yaşayabiliyoruz, inşallah yaşamayız” dedi.

Başkan Yavaş’a verdiği destekler için teşekkür eden Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara, “STK’ler ne kadar güçlü olursa kurumsal yapı ve iş birliği de o kadar güçlü oluyor, duyarlı yapı ve toplum yapısına dönüşebiliyor. Toplum iklim değişikliği ve etkilerini kavrayabilmiş değil. Yapılan iş birliği bu nedenle çok önemli” derken, bağış kabul etmeyen bir vakıf olduklarını belirten Bilim Ağacı Vakfı Başkanı Mustafa Atilla ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Seçkin bireylere burs veriyoruz. Afet kaçınılmaz bir son ve afet anında Türkiye’yi yönlendirecek bireylerin seçkin, zeki bireyler olması lazım ki zararı minimuma indirelim. Bilimi, sanatı ve çevre bilincini de bir bütün olarak görüyoruz. Vakıf olarak, yaklaşık 4-5 bin adet ve 4-5 metre uzunluğunda ladin ağaçlarımız var. Bunun tamamını size bağışlıyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu