Gündem

Birinci Çin-Afrika Medeniyetler Diyaloğu yapıldı

Birinci Çin-Afrika Medeniyetler Diyaloğu, dün çevrim içi ve çevrim dışı yollarla düzenlendi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Zhao Qi, etkinlikte yaptığı konuşmada, diyaloğun Çin ile Afrika arasındaki kültürel ve beşeri temaslar için yeni bir platform sunduğu gibi, medeniyetler arası iletişimin derinleşmesi için büyük önem taşıdığını söyledi.

Afrika Birliği Çin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rahmetullah Muhammed Osman, küresel sorunların gittikçe öne çıktığı, farklı bölgelerin kalkınma sürecinde büyük tehditlerle karşı karşıya bulunduğu bir dönemde bilişim, internet ve dijital teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte medeniyetlere söz hakkı tanınmasının öneminin sürekli arttığını kaydetti.

Büyükelçi Rahmetullah Muhammed Osman, medeniyetler arasındaki iletişimin insanlığın gelişmesinin temeli ve önemli bir yolu hâline geldiğine işaret ederek, Birinci Çin-Afrika Medeniyetler Diyaloğu’nun tam zamanında düzenlendiğinin altını çizdi.

Birinci Çin-Afrika Medeniyetler Diyaloğu, Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin öncülüğünde Çin Afrika Araştırmaları Enstitüsü ve Afrika Birliği tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu