Gündem

CHP’li Adıgüzel, Nişantepe mahallesini ziyaret etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İstanbul Çekmeköy Nişantepe mahallesinde 1 Mart 2022 tarihinden bu yana devam eden internet kesintisi üzerine bugün mahalleyi ziyaret etti.

Mahallede mağdur vatandaşlarla bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel “1 Mart’tan bugüne 2 aya yakın bir süredir Çekmeköy Nişantepe mahallesinde 750 hanede internet yok. İnternete erişimin temel insan hakkı olarak değerlendirildiği bu çağda, kır kent ayrımı yapmaksınız ülkenin dört bir tarafını hızlı, güvenli ve ucuz internet ile donatmamız gerekirken Türkiye’nin en büyük metropolünde yaşayan yurttaşlarımızın haftalardır internet hizmeti alamaması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, bugün Çekmeköy Nişantepe mahallesini ziyaret ederek, Nişantepe mahalle muhtarı Yakup Baydar, CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş ve mahallelilerle bir araya geldi. Konuyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine de taşıdığını belirten Adıgüzel, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“21. yüzyılda, bilişim çağında, teknoloji çağında bugün Nişantepe’de 50 günü aşkın bir süredir internetin olmadığını konuşuyoruz. Bu manzaralar bize aslında çok yabancı değil. Bir tarafta Isparta’da elektrikler kesiliyor, diğer tarafta İstanbul’un göbeği Çekmeköy’de 1 Mart’tan bugüne 750 hanede internet yok. Konuşulduğu zaman ‘uzay teknolojisi geliştiriyoruz, uzaya çıkıyoruz, uzaya sert iniş yapacağız’ diyen iktidar bugün Nişantepelilerin sesine kulak vermiyor. 750 hanenin internetinin olmaması demek, çocukların, gençlerin, öğrencilerin eğitim alamaması demek, hastane randevularının aksaması demek, vatandaşların dünyadan haber alamaması demek.

İnternet bugün en temel haklardan biri. Dünyada internet gıdaya, temiz suya ulaşmak gibi temel bir hak olarak değerlendiriliyor. Ama Türkiye’de internete erişim bugün birçok hane için halen sorun. Türkiye pahalı ve yavaş interneti vatandaşına reva görüyor. Pahalı internet sunuyor ama kaliteli hizmet sunamıyor. Türk Telekom yetkililerini ben buradan görevini yapmaya çağırıyorum. Burada bir aksaklık, sorun varsa bunu çözmek Türk Telekom yetkililerine düşer, emniyet yetkililerine düşer, Kaymakamlığa düşer. Ama Kaymakam’ın bile internetin olmadığını bilmiyorum demesi, Türkiye’yi yönetenlerin vatandaşın evinde ne olduğunu bilmediğinin ispatı. Vatandaşın evinde dert mi var? Vatandaşın evinde çorba kaynıyor mu? Bunu bilmeyen iktidar temsilcileri Nişantepelileri mağdur ediyor, en temel haklardan birinden mahrum bırakıyor.

“Hizmet Vermiyor ama Cayma Bedeli İstiyor”

Öte yandan, Türk Telekom yetkililerine ulaşan aboneler, biz size hizmet veremiyoruz, ama abonelikten çıkmak isterseniz, cayma bedelini ödersiniz yanıtı ile karşılaşıyor.

Türk Telekom deyince hepimizin yüreği yanıyor. 2005 yılında yok pahasına Ürdün sermayesine peşkeş çekilen Türk Telekom bugün geldiği nokta itibariyle İstanbul’un göbeğinde hizmet veremeyen, vatandaşın sorunlarına çözüm üretemeyen bir kurum haline geldi. AKP’li yöneticilerin eliyle ne yazık ki Osmanlı’dan bu yana gelen bu stratejik kurum çökertildi. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında internet sorunu var. Ataşehir’e gidiyorsunuz port bulamıyoruz diyorlar; Nişantepe’ye geliyoruz, 60 güne yakındır internet hizmeti alamıyor vatandaşlar. Ama Ulaştırma Bakanı her gün İBB Başkanıyla polemik arıyor. Polemik arayacağına işini yapsın, Türk Telekom’un denetleyicisiysen doğru denetle, bu millete hizmet etsin, hizmet versin. Günlerdir devam eden bu soruna çözüm bulsun. Çekmeköylüler, Nişantepeliler adına ben buradan söz veriyorum.  Bu sorun çözülene kadar takipçisi olacağız.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu