Gündem

Çin, 2020 yılında tüm dünyaya 220 milyar maske ihraç etti

Covid-19 salgınının ilk günlerinde maske sıkıntısı yaşayan Çin, hızla hayata geçirdiği önlemler sayesinde bu sorunu yenmiş ve dünyaya maske ihraç eder hale gelmişti. Çin, Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına göre, dünyaya 220 milyardan fazla cerrahi maske ihraç etti. Bu, kendi sınırları dışında yaşayan her bir insan için 40 maske anlamına geliyor. 
 
Baş döndürücü olan bu sayıya Çin’de kullanılan maske sayısı dahil değil. Aslında bu üretim hamlesi olağanüstü bir çaba ve organizasyonun ürünü, çünkü salgının ilk aylarında yaşanan maske sıkıntısının ardından bu rakamlara ulaşıldı. Bir yıl önce üretim malzemesi kıtlığıyla yüz yüze kalan Çin, rekor sayılabilecek kadar kısa bir sırada dev endüstriyel mekanizmalarını harekete geçirmiş ve hem iç piyasayı hem de küresel piyasayı doyuracak üretim düzeneğini kurmayı başardı ve dünyaya maskeni yanı sıra tıbbi koruyucu malzeme, test cihazları ve entübe cihazları da sağladı. Birçok fakir ülkeye de bu malzemeleri hibe etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu