Gündem

Çin, 2021 yılı büyüme hedefini “yüzde 6 üstü” olarak açıkladı

Dün başkent Beijing’de başlayan 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 4. Toplantısı’nda önemli kararlar alındı. Açılışa aralarında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in de bulunduğu ÇKP ve hükümet liderleri ile 3 bine yakın temsilcinin katıldığı Çin Ulusal Halk Meclisi toplantısının oldukça yoğun bir gündemi var. Toplantıda Hükümet Çalışma Raporu, 14. Beş Yıllık Plan ve 2035 Vizyonu taslakları incelenecek. Toplantı kapsamında, 2021 yılına dair ulusal ekonomi ve kalkınma planı ile 2021 yılı bütçesine dair raporlar tartışılacak. Bunun yanı sıra, toplantıda Çin Ulusal Halk Meclisi Teşkilat ve Usul Kanunu’nda değişiklik ile Çin Ulusal Halk Meclisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi Seçim Sistemi Karar Taslağı ele alınacak.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çin Başbakanı Li Keqiang, hükümet çalışma raporunda, geçen yıl aniden patlak veren COVID-19 salgını nedeniyle dünya ekonomisinin ciddi bir gerileme yaşadığını hatırlattı.
 
Başbakan Li, salgınla mücadelede stratejik önem taşıyan başarılar kaydeden Çin’in, dünyanın başlıca ekonomileri arasında pozitif büyüme gerçekleştiren tek ülke olduğunu, yoksullukla mücadelede büyük bir zafer kazandığını ve orta halli refah toplumunun inşasında kritik başarılara imza attığını söyledi.
 
Li Keqiang, “2020 yılında, Çin’in gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH) yüzde 2,3 büyüdü, kent ve kasabalardaki yeni istihdam 11 milyon 860 bini buldu, işsizlik oranı ise yüzde 5,2’ye düştü. 52 yoksul ilçedeki 5 milyon 510 binlik nüfusun tamamı yoksulluktan kurtuldu” diye konuştu.

Hükümet çalışma raporunda, Çin’in 2021 yılı için büyüme hedefi “yüzde 6 üstü” olarak belirlendi. Kalkınmada çeşitli riskler bulunmasına rağmen, ekonominin uzun vadede olumlu ilerlemesi yönündeki temel eğilimin değişmediği kaydedilen raporda, ekonomik toparlanma süreci dikkate alınarak koyulan yıllık hedeflerin, reform, inovasyon ve yüksek nitelikli kalkınmanın ilerletilmesinin yanı sıra, ekonominin sürdürülebilir ve sağlıklı büyümesine yararlı olacağı belirtildi.
 
Raporda, ayrıca 2021’de kent ve kasabalarda toplam 11 milyon yeni istihdam yaratılması, enflasyonun yüzde 3 civarında korunması, GSYİH’de birim başı enerji kullanımının yüzde 3 düşmesi ve tahıl üretiminin 650 milyon tonun üzerinde tutulması hedefleri de belirlendi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu