Gündem

Çin, bu yıl da AB’nin en büyük dış ticaret partneri olacak

Avrupa Birliği’nin (AB) Çin’e yaptığı mal ihracatı, ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,6 oranında artarak 16,1 milyar avroya ulaştı. AB’nin istatistik ofisi olan Eurostat’ın perşembe  günü açıkladığı verilere göre, Çin ile AB arasında karşılıklı olarak gerçekleştirilen mal ticaretinin hacmi, bu ayda 49,4 milyar avro oldu. Bu rakam geçen yıl ile aynı seviyeleri işaret ediyor.
 
Yine Eurostat’ın açıkladığı verilere bakılırsa, genel olarak AB’nin ihraç ve ithal ettiği mal hacmi bir önceki yıla kıyasla ciddi oranda gerilemiş durumda. Bu bağlamda AB’nin toplam mal ihracatı, bu ocak ayında geçen yıla kıyasla yüzde 10,8 düşerek 148,3 milyar avroya geriledi. Aynı dönemlerde mal ithalatı da yüzde 16,9 oranında daralarak 139.9 milyar avroya indi.
 
Küresel bağlamda AB dış ticaretinde görülen genel gerileme ortamında, küresel ekonomik güçlerden yalnızca Çin ile dış ticaret süreçlerinde gerileme yaşanmamış olması ilgi çekici ve iki taraf arasındaki ilişkiler açısından düşülecek olumlu bir not.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu