Gündem

Çin ekonomisindeki canlanma, kamyonet satışlarında üç haneli artışa yol açtı

Çin’in kamyonet pazarı, şubat ayında üç haneli bir artışa tanık oldu. Çin Binek Araç Birliği’ne göre, 2021 şubat ayında satılan kamyonet sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 507 oranında artarak 32 bine ulaştı. 2020 şubat ayında ülkenin önemli bir bölümü Covid-19 salgını nedeniyle karantina altındaydı. Ancak bu rakam birliğin derneğin açıklamasına göre, 2019 yılı şubat ayının da üzerinde, zira o dönemde satılan kamyonet sayısı 28 bindi.
 
Binek ve ticari araçların özelliklerini bir araya getiren pikaplar, son yıllarda ülkede giderek daha popüler hale geldi. Çin Binek Araçları Birliği, Çin ekonomisindeki istikrarlı toparlanma ve salgının ortasında ortaya çıkan yeni iş modellerinin yol açtığı binek otomobil talebindeki artışa atıfta bulunarak kamyonet pazarında sürekli iyileşme bekliyor.
 
Çin, son yıllarda kamyonetlerin şehirlere girişini kolaylaştırmak için çaba gösterdi. Bu ayın başlarında, ülkenin ticaret bakanlığı, yerel makamları, otomobil tüketimini daha da artırmak için kamyonetlerin şehirlere girişine getirilen kısıtlamaları bir an önce gevşetmeye çağıran bir kılavuz yayınladı. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu