Gündem

Çin, geçen yıl 52 GW ile rüzgar enerjisinde dünya rekoru kırdı

Belçika’da yerleşik uluslararası bir ticari birlik olan Dünya Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından yayınlanan bir rapora göre Çin, 2020’de, 52 gigawattlık yeni kapasite oluşturarak bir yıl içinde yerleştirilen en yüksek rüzgar enerjisi kapasitesi dünya rekorunu kırdı. Çin aynı zamanda bir yıl önceye kıyasla ülkenin yıllık tesislerini iki katına çıkarmış oldu.   
 
Rüzgar enerjisinin dünyanın bu bölgesinde gösterdiği inanılmaz derecede hızlı gelişmenin başını çeken ülke Çin oldu. Financial Times gazetesine konuşan GWEC piyasa stratejisinin sorumlusu Feng Zhao, Çin’in bugün Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Latin Amerika’nın toplam kapasitesinden daha büyük bir rüzgar enerjisi kapasitesine sahip bulunduğunu belirtti. 
 
Geçtiğimiz yıl karada elde edilen rüzgar enerjisi fiyat tarifelerinin 2020 sonuna değin kademeli olarak kaldırılacağı bilindiğinden Çin’de tesis yapımının hummalı bir faaliyet göstereceği tahmin ediliyordu. Ancak Çin rüzgar enerjisi piyasası, yapılmış tahmin ve öngörüleri yüzde 73 oranında aştı.
 
Yenilenebilir enerji alanındaki tüm çabaların bir araya gelmesi sayesinde Çin’de temiz enerjinin toplam enerji içindeki oranı, Çin Devlet İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, 2016’da yüzde 19,1’den 2020’de yüzde 24,3’e çıktı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu