Gündem

Çin, kadın haklarını iyileştirmek için yeni yasalar çıkaracak

Çin’in yasa yapıcıları, kadınların daha etkin korunmasını ve kadınlara dönük ayrımcılığın yok edilmesini sağlamak amacıyla mevcut yasal mevzuatın revizyona tabi tutulmasına ilişkin bir proje konusunda görüşmelere başladı. Kadın haklarının ve çıkarlarının korunmasına ilişkin yasada yapılmak istenen değişiklik tasarısı, bir ilk görüşme için Ulusal Halk Meclisi’nin Daimi Komitesi’nin dönem oturumuna sunuldu.

Tasarıya göre kadın haklarının ve çıkarlarının korunmasına ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına ilişkin sistemlerin adım adım düzeltilip desteklenmesine yönelik tüm gerekli önlemler alınacak.

Öte yandan tasarı, hem eğitim sürecinde, istihdamda ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığı konusunda düzenlemeler içermekte hem de olası cinsel tacizleri önleme ve dizginleme önlemlerini destekliyor. Söz konusu tasarı, yaklaşık 30 yıl önce yasalaşmış mevzuatın baştan aşağı revizyonunu oluşturuyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu