Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi Neden Olur?

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi Neden Olur?

Çocuklarda göz kayması tedavisi yetişkinlere göre başarı oranı daha yüksektir. Göz kayması yani şaşılık, gözün farklı yöne bakmasıdır. Göz kayması, birçok çocukta görülen bir rahatsızlıktır. Kız ve erkek çocuklarda eşit oranlarda görülen göz kaymasının pek çok sebebi bulunabilir. Göz kaymasında amaç gözün aynı noktaya bakmasını sağlamak ve daha iyi bir görünüş elde etmektir.

Çocuklarda göz kayması tedavisi için farklı yöntemler kullanılır. Kullanılacak yöntemler, hastalığın tipine ve derecesine göre farklılık gösterebilir. İnsan gözünde, 6 tane kas bulunur. Yapılan cerrahi müdahalelerle,  göz kaslarının düzeltilmesi amaçlanır. Çocuklarda göz kayması için gözlük kullanımı, göz kapama veya ameliyat önerilebilir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı genellikle gözlük kullanımı veya kapama yöntemleri ile tedavi edilmeyen hastalara yapılan cerrahi işlemlerdir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte göz kayması ameliyatları, daha kolay ve pratik bir şekilde yapılmaktadır.

Genellikle göz kaymasının giderilmesi için en iyi çözüm göz kayması ameliyatlarıdır. Ameliyat esnasında şaşılığa neden olan göz kaslarına, şaşılık nedenine uygun şekilde kas kısaltma, kasları kuvvetlendirme gibi işlemler yapılır.

Çocuklarda göz kayması tedavisi için yapılan ameliyatları daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak günümüzde uygulanan teknikler ile yetişkinlerde de başarı oranı oldukça yükselmiştir. Göz kayması ameliyatları, ortalama 1 saat süren işlemlerdir. Hasta, ortalama 1 hafta içerisinde normal hayatına dönebilir. Ameliyat sonrasında, doktorun verdiği tavsiyelere birebir uyulması gerekir.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Göz kayması ameliyatı fiyatları, işlemi yapılacağı kuruma ve hastalığın derecesine göre farklılık gösterir. Göz kayması, özellikle çocuklarda çok sık rastlanan ve kişilerin görünümlü ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Göz kayması, doğuştan veya daha sonra geçirilen hastalıklardan sonra oluşabilir. Ayrıca gebelikte geçirilen hastalıklarda, bebeklerde şaşılığa sebebiyet verebilir. Göz kayma ameliyatları, uzman göz doktoru tarafından yapılması gerekir.

İşlemi uygulayacak cerrahın başarısı, hastalığın iyileşme başarısını etkiler. Göz kayma ameliyatları, devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde yapılabilir. Göz kayma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için işlemi gerçekleştirecek kurumdan detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Uygulanacak tedavi, kişilerin yaşına ve göz kaymasının tipine göre farklılık gösterir. Tedavi edilmediğinde ciddi görme problemlerini yol açan şaşılıkta, erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Göz kayması tedavisinde gözlük kullanımı, kullanılan yöntemlerden birisidir. Kişilerin şaşılık nedenine uygun şekilde yapılan tedavi metotlarıyla, şaşılığın sorununun ortadan kaldırılması sağlanır. Göz tembelliği ve şaşılık bulunan kişiler içinse genellikle göz kapama tedavisi uygulanır. Göz kapamada, tembelliğin olduğu gözü çalıştırmak için diğer göz belirli aralıklarda kapatılır.

Böylece tembel olan gözün çalışması sağlanır. Göz kayması tedavisi için uygulanan diğer bir yöntem ise cerrahi müdahaledir. Göz kayması tedavisi ameliyatları, açık olarak gerçekleştirilir. Ameliyat ile göz kasları düzenlenerek kişilerdeki göz şaşılığının giderilmesi amaçlanır. Bu tür ameliyatlar tüm gözü ile problem yaşayan çocuklara rahatlıkla uygulanmaktadır.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi uzman doktor tarafından özel kliniklerde gerçekleştirilen muayene sonrasında belirlenir. Çocukluk ve bebeklik döneminde görülen göz kaymalarının bazıları yalancı kayma olabilir. Yalancı kayma, genellikle daha sonradan kaybolur.

Ancak çocuklarda gözün sürekli aynı noktaya kayması veya tek gözünde kayma olan bebek ve çocukların hemen göz muayenesine götürülmesi gerekir. Çocuklarda gözlük kullanımı ile bazı şaşılıklar düzeltilebilir. Ancak gözlük ve kapama tedavisi ile düzeltilemeyen göz kaymalarında, ameliyat gerekir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu