Ekonomi

Dengelendik mi? Durulduk mu?

Dengelendik mi? Durulduk mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son birkaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmaların, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, taşıdığı potansiyeli yansıtmadığını, Vatandaşların döviz ve altınlarını çeşitli finansal araçlara yatırmaları çağrısı yaptı.

TCMB Başkanı ise Türkiye Bankalar Birliği yönetiminde olmayan ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ndeki bankaların yöneticileri ile görüşmede, TCMB’nin orta vadeli %5 hedefine bağlı kalacağı ve bu hedefe ulaşmak için para politikası araçlarını uygun bir şekilde kullanacağını, TCMB’nin serbest piyasa kurallarına ve dalgalı kur sistemine bağlı kalmaya devam edeceği vurgulanmış.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faizlerin 2023 yılında artırımına başlanabileceğini, ana şartın ise enflasyonda güçlü ve sürdürülebilir bir seyir görülmesi olduğunu, bu durumun hızlıca gerçekleşeceğini düşünmediğini, varlık alımlarını azaltmak için de zaman ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Dallas FED Başkanı Robest Kaplan’ın faiz artırımı için 2022 yılını işaret eden konuşmasının ardından Bostic’in açıklamaları piyasalar adına pozitif bir görüntü sundu.

Hatırlatmak gerekirse FED’in son FOMC toplantısında üyelerin çoğu faiz artırımı için 2023 yılını işaret etmişlerdi.

ABD İmalat PMI verisinin yeni siparişlerin güçlenmesi etkisi ile 59.0 seviyesine yükselirken, Hizmet PMI endeksi ise 60.0 seviyesine yükselerek beklentilerin üzerinde açıklandı.

ABD dayanıklı mal siparişleri verileri ise beklentilerin aksine düşüş gösterdi. Şubat ayına ilişkin çekirdek veride beklenti %0.6 artış yönünde olmasına karşın açıklanan veri %0.9 daralmayı işaret etti. Manşet veride ise %1.1 oranında azalma meydana geldi.

Tüm bu gelişmelerin etkisi ile ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde geri çekilme yaşandı. Geçtiğimiz hafta %1.75 seviyesinin üzerini test eden 10 yıllıkların getirisi %1.58 seviyelerine kadar geri çekilme kaydetti.

Euro Bölgesi tarafında açıklanan PMI verilerine baktığımızda ise ;global talep artışı ile İmalat sanayinde güçlü konum devam ederken, hizmet sektöründe kısıtlayıcı tedbirlere rağmen önlemlere rağmen son 7 ayın en yüksek seviyesine çıkması olumluydu. Almanya’da Mart imalat PMI verisi 66.6 seviyesine yükselerek 1996 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Sonuç olarak Euro Bölgesi ekonomik aktivitesi genişleme bölgesine geçti. Beklentiler iyileşiyor, siparişler ve işe alımlar ve de enflasyonist baskı artıyor. Yeni bir kapanma dalgası toparlanmayı yavaşlatabilir.

Bugün küresel piyasalarda ABD büyüme verisi ve işsizlik maaşı başvurusu verileri izlenecek. ABD ekonomisinin geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde %4.1 büyüme kaydetmesi bekleniliyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi’nde endeksler Perşembe günkü işlemlerde karışık bir görünüm sergiledi.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksileri kazanımdayken, Çin ana karasında teknoloji sektörü öncülüğünde düşüşler hakimdi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.44, Shenzen Bileşik ise yüzde 0.67 geriledi.Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, yüzde 1.08 düşerken, Güney Kore ve Avustralya sınırlı kazanıma yöneldi.Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.58 aşağıda seyretti.

• Chicago Fed Başkanı Charles Evans, merkez bankasının para politikasını ekonomik sonuçlara göre belirleyeceğini söyledi. Evans, verilerde somut, gerçek iyileşmeler görene kadar Fed’in destekleyici para politikasını azaltmayacağını vurguladı.

• San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD ekonomisinin hedeflerinden hala çok uzakta olduğunu ve ekonomik toparlanma tam ve doğru şekilde yapılana kadar destekleyici para politikasının yürürlükte olacağını söyledi.

• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye’deki son gelişmelerin ülkenin ödemeler dengesi risklerini açığa çıkarabileceğini ve Banka’nın enflasyonu düşürme ve net uluslararası rezervleri yeniden oluşturma hedeflerini baltalayabileceğini bildirdi.

• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 200 baz puan faiz artırımı sonrasında görevden alınmasının bankaların notları açısından negatif olduğu yorumu yapıldı.

• New York Fed Başkanı John Williams, Fed’in faiz artırımlarına ne zaman başlayacağına dair takvimin ekonomide neler olacağına bağlı olacağını söyledi. İnsanlar aşılandıkça ve koronavirüs vakaları azaldıkça ABD ekonomisini bu yıl daha hızlı şekilde toparlanabileceğini ifade eden,Willliams, Fed’in sağlamakta olduğu bazı destekleri ne zaman geri çekmeye başlayabileceği konusunda ise bir tarih vermedi.

• Biden, uzun süredir beklenen trilyonlarca dolar büylüklüğündeki altyapı yatırımları planını gelecek hafta açıklayacak. Biden, altyapı planını açıklamak için 2019 yılında başkanlık kampanyasını başlattığı yer olan Pittsburg’u seçti.

• Avrupa Birliği (AB) liderlerinin katılımı ile 25-26 Mart’ta düzenlenecek olan AB Liderler Zirvesi’nde Covid-19’a karşı geliştirilen aşılar, Türkiye ve ABD ile ilişkiler ele alınacak. Joe Biden, zirvenin ilk gününde video konferans yöntemiyle AB liderleri ile görüşecek

• AC Asia ex, Japan % -0,26 satıcılı

• S&P 500 % 0,19 alıcılı

• Euro Stoxx 50 % -0,37 satıcılı

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu