Ermenistan’da kadına askerlik hakkı!

İSTANBUL (İGFA) – Ermenistan resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre Bakan Yardımcısı Arman Sargsyan, söz konusu kadınlara gönüllü askerlik hakkı ile ilgili şu anda yasa tasarısının hazırlık safhasında olduklarını açıkladı.

“Şimdi sadece kadınların askerlik hizmetinin gönüllülük esasına dayalı olacağını söyleyebilirim” diyen Sargsyan, silahlı kuvvetlerin harbe hazırlık seviyesinin arttırılmasına katkıda bulunmayı arzu eden ve buna imkânı olan kadınların potansiyelini kullanmak istediklerini belirtti.

18-27 yaş grubu erkeklerin 24 ay zorunlu askerlik hizmetinde bulunduğu Ermenistan’da, 27 ile 50 yaş arasındaki erkekler ise seferberlik ilan edilmesi halinde göreve çağrılabiliyor.

Hatırlanacağı gibi, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, 2020’de Azerbaycan’la savaş sırasında, “Kadın birlikleri oluşturup, eğitimlere başlıyoruz. Ardından da cepheye gideceğiz” demişti.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -