Gündem

Gökçen: “Öğrenciler haklarını kullandıkları için hedef gösterilip yargılandılar.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’in açıklaması şu şekilde:

“17 Mart günü Boğaziçi protestolarında barışçıl bir şekilde düşüncelerini ifade ederek anayasal haklarını kullanan gençlerin duruşmasındaydık. Öğrenciler, dava konusu olan eseri kimin yaptığını ve kimin astığını bilmediklerini, görmediklerini ve delillerde de bu ifadenin desteklendiğini ifade ettiler. Öğrencilerin hedef gösterilmesine yol açan eserin kim tarafından yapıldığını ve kim tarafından basına servis edildiğinin de araştırılmadığını, hatta araştırılmasına gerek bile olmadığını ama tüm davanın bunun üzerine kurulduğunu söylediler. Hakim, sanık öğrencilere defalarca ‘LGBTİ ile bir ilişkin var mı?’ sorusunu yöneltti. Öğrenciler, hedef göstermeler ve hakaretler nedeniyle olayların ilk gününden itibaren kendilerini tehdit altında hissediyor.

‘Yeni Şafak Gazetesinin’ diye başlayan iddianame, siyasi bir çizginin ve bir dinin belli bir yorumu üzerine kurgulanmış, laiklik ilkesine ve insan haklarına aykırı ifadeler içeren bir iddianame. Bu iddianameden yola çıkarak bir kesim sistematik olarak ve devletin resmi organları tarafından hedef gösteriliyor. 49 gün tutuklu kalan öğrenciler nihayet tahliye edilirken cezaevinde ve evlerinde hapsedilen gençlerin özgürlüğünü alıkoyanlar, gençleri hedef gösterip ‘terörist’ ilan edenler hesap vermeli. Gençleri ‘terörist’ ilan edip terör örgütlerine dair bir tek delil ve hatta ipucu bile bulamayanlar hesap vermeli. Gençlerin haklı çıkarak tahliye olduğu duruşma öncesi basın açıklamasını keyfi olarak yasaklayanlar er ya da geç hesap verecek.

Öğrenciler, ilk günden bugüne Boğaziçi Üniversitesi’nin ve tüm üniversitelerin özerkliğini, özgürlüğünü ve demokratikleşmesini savundular. Kayyum rektörün istifasını isterken barışçıl yolları benimsediler. Öğrenciler haklarını kullandıkları için hedef gösterilip yargılandılar. Bizler, eşitliği, anayasal haklarımızı, insan haklarını ve laikliği savunduğumuz için oradaydık ve öğrencilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Öğrencilerin söylediği gibi, aşağı bakmayacağız. Öğrencilerin söylediği gibi, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz!” 

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu