Ekonomi

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Haftanın son işlem gününde Çinli teknoloji hisselerindeki satışın Asya piyasalarını baskıladığını görmekteyiz. ABD’deki pozitif kapanışın ardından Japonya ve Çin anakara endekslerindeki alıcılı seyre karşın Hong Kong hisseleri düştü. Alibaba’nın beklenti altında gelen finansalları teknoloji şirketlerindeki kayıpları hızlandırdı. Fed’in tapering sürecinin başlamasının ardından para politikasına ilişkin kısa vadeli belirsizliğin azalmasıyla birlikte küresel hisse senedi piyasaları rekor seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Bugün veri takviminde İngiltere Ekim ayı perakende satışlar verisi izlenecek. Yurt içinde piyasanın odaklandığı önemli bir veri akışı bulunmamakta. Borsa İstanbul tarafında kısa vadeli yükseliş trendi devam etmekte. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım toplantısından faiz indirimi kararı çıkmasının hisse senedi piyasasını desteklediğini görmekteyiz. Ekim ortasından bu yana yukarı yönlü ivmesini koruyan BIST100 Endeksi bu hafta %6 primlendi. Endeksin haftanın son işlem gününde alıcılı başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa bölgesinde %1’i aşan düşüşler gerçekleşti. EUR/USD paritesi %0,40’lık artış ile 1,137 seviyesine yükseldi. ABD tarafında ise Nasdaq Bileşik Endeksi %0,50 ve S&P 500 Endeksi %0,40 oranında artarken Dow Jones Endeksi yatay satıcılı bir görünüm ortaya koydu. ABD 10 yıllık tahvil faizi sınırlı volatil hareketlerin ardından %1,58 seviyesinde stabil kaldı. Dolar Endeksi (DXY) %0,30’luk düşüş ile 95,55 puan seviyesine çekilse de güçlü duruşunu korudu. Emtia tarafında Brent petrol %1’den fazla artarak varil başına 81,15 USD’yi yeniden aştı. Ons altın, %0,35’lik değer kaybı ile 1.860 USD seviyesine çekildi. ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi, Kasım’da geçen aya kıyasla 15 puan ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış göstererek 7 ayın en yüksek seviyesi olan 39’a çıktı. Ülkede; 13 Kasım’da sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları bin azalarak 268 bin oldu. Böylece düşüş serisi 7. haftada da devam etti.

BİST100 endeksi dün gün ortasından sonra gelen alışlar ile %1,75 oranında arttı ve pozitif bir görünüm ile günü tamamladı. USD/TRY kuru %3,50’den fazla artarken pariteden de güç bulan EUR/TRY kuru ise %4,20’yi aşan artış kaydetti. Bununla birlikte kurdan destek bulan gram altın da %3,40 oranında değerlendi ve 660 TL’den fiyatlandı. TCMB, Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında haftalık repo faizini beklenti doğrultusunda 100 bp indirerek %15 seviyesine çekti. TCMB’nin karara ilişkin metninde faiz indiriminde “sınırlı alanın kullanımının tamamlanmasını” Aralık ayında değerlendireceğini bildirdi. Yabancı yatırımcı geçen hafta 480mn USD’lik hisse alımıyla 2020 Kasım ayından bu yana en hızlı haftalık hisse alımını gerçekleştirmiş oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu