Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Çin imalat PMI’ın sektörün Eylül ayında daraldığını işaret etmesinin ardından Asya piyasaları Perşembe günkü işlemlerde karışık bir seyir izlemekte. Çin anakara hisselerindeki alıcılı seansa karşın Hong Kong hisselerinde satış görmekteyiz; Japonya endeksleri yatay seyretmekte. Bu sabah Çin’de açıklanan resmi imalat PMI verisi sektörde pandemi başından bu yana ilk kez daralma yaşandığını işaret etti. Diğer yandan Caixin/Markit’in ölçtüğü imalat PMI 50 değerini alarak beklentinin üzerinde gelse de genel itibarıyla Çin ekonomisinin yavaşladığının sinyalini vermektedir. Evergrande krizinin Asya piyasaları üzerindeki etkisi sınırlı ölçüde de olsa devam etmekte. Bazı tahvil kupon ödemelerini yapamadığı belirtilen şirketin Hong Kong’da işlem gören hisse senetleri bugün %5’in üzerinde değer kaybetti. Ayrıca enerji maliyetlerinin enflasyona etkisi de piyasa üzerinde baskı oluşturmaya devam etmekte. Güvenli varlık arayışı ile birlikte bu hafta Dolar Endeksi (DXY) 94,4 puan ile yaklaşık 1 yılın zirvesini görürken, ABD 10 yıllıklarının faizi %1,56 ile Haziran ayından beri en yüksek seviyeye yükseldi. Enflasyon endişelerindeki artışa karşın ABD ve Avrupa’da merkez bankası başkanlarının dile getirmeyi sürdürdüğü, enflasyonun büyük ölçüde geçici olduğu yönündeki iyimser tez piyasa için dengeleyici bir unsur olmaya devam etmekte. Bugün ABD ve İngiltere’de açıklanacak 2Ç21 dönemine ilişkin nihai büyüme verileri takip edilecek. ABD’de haftalık bazda yayınlanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları izlenecek. Yurt içinde Ağustos ayı dış ticaret dengesi açıklanacak. Borsa İstanbul tarafında; ABD endeks vadelilerindeki pozitif seyrin etkisiyle BIST100 Endeksi güne yükselişle başlayabilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi kararının ardından TL cinsi varlıklarda fiyatlama devam etmektedir. Dün yaklaşık 8,95 ile tarihi zirve gören USDTRY kurunda olası dengelenmenin, kısa vadede gösterge endeksin yön arayışı açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri değişen oranlarda yukarı yönlü hareket kaydederek hafta ortasında pozitif görünüm sergiledi. Euro Stoxx 50 endeksi %0,50’den fazla arttı. EUR/USD paritesi %0,75’den fazla düştü ve 1,16’nın altına geriledi. Böylece paritede Kasım 2020’den beri en düşük seviyeler kayda geçti. Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi, Eylül’de tüketicilerin görünüme ilişkin iyimserliğiyle 117,6’dan 117,8’e sınırlı biçimde yükseldi. ABD tarafında ise endekslerde sınırlı volatil hareketler sonucunda karışık görünüm ortaya kondu. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,7 baz puanlık düşüş ile %1,52’ye geriledi. Dolar endeksi (DXY) ise %0,65’lik artış ile 94,4’ü aştı. Emtia tarafında ons altın %0,50’ye varan değer kaybı ile 1.730 USD’nin altına geriledi. Brent petrolde 78 USD’nin hemen altında fiyatlanmalar görüldü. ABD’de bekleyen konut satışları %8,1 artarak 7 ayın en yüksek seviyesi olarak kayda geçti. Satışlar böylece 2 ay üst üste düşüşün ardından yükseldi.

BİST100 endeksi dün günü, %0,59 oranında artış ile 1.391,9 seviyesinden kapattı. USD/TRY kuru, yurt içi piyasalarının kapalı olduğu saatlerde 8,95’in üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. EUR/TRY kuru ise paritedeki düşüşten kaynaklı olarak sınırlı oranda düştü. Gram altın, 494 TL seviyesinde yatay kaldı. TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Eylül ayında %1,6 oranında artarak 102,4 değerine yükseldi. Hizmet Üretici Fiyat Endeksi ise Ağustos’ta aylık bazda %1,36, yıllık %34,47 arttı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu