Gündem

Gürbulak Gümrük Kapısında 622 kilo metamfetamin ele geçirildi

Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan risk analizleri sonucunda, İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Gürbulak Gümrük Sahasına gelen İran uyruklu bir şahsın sürücülüğünü yaptığı tır riskli olarak belirlendi.

 

Gümrük kapısından giriş anından itibaren aralıksız gözlem altında tutulan araç, x-ray taramasına sevk edildi. Yapılan tarama sonucunda aracın bazı bölümlerinde şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine araç arama hangarına alındı.

 

Gerçekleştirilen arama esnasında narkotik dedektör köpeklerin özellikle aracın yakıt deposuna tepki verdiği görüldü. Açılan deponun içerisinden alınan numunenin uyuşturucu test kiti ile yapılan analizi neticesinde “metamfetamin” olduğu tespit edildi.

 

622 kilogram uyuşturucu maddeye ve uyuşturucu naklinde kullanılan araca el konuldu. Araç sürücüsü gözaltına alınarak konuyla ilgili Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı.

 

Gümrük Muhafaza birimlerince Gürbulak Gümrük Kapısında 12 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen 1 ton 18 kilogram ağırlığındaki metamfetamin yakalamasının ardından, 622 kilogram ağırlığındaki söz konusu yakalama ulusal olarak en büyük ikinci metamfetamin yakalaması olarak kayıtlara geçti.  

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu