Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz, insan vücudunu en önemli duyu organlarından birisidir. Ancak gözde yaşın ilerlemesi ile birlikte bazı sağlık sorunları görülebilir. Katarak rahatsızlığı, gözde en çok görülen rahatsızlıklardan birisidir. Katarakt, gözün saydam görme özelliğini engelleyen bir rahatsızlıktır. Gözün içerisinde bulunan mercek üzerinde bulanık kısımların oluşması, kahverengi ve sarı gibi renklerin ortaya çıkması, katarakt hastalığının belirtileri arasındadır.

Göz merceğine yeteri kadar ışık girmemesi sonucunda göz net bir görüş sağlayamaz. Katarakt, bazen bir gözde görülürken bazen her iki gözde de görülebilir. Katarakt, genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda çocuklarda hatta bebeklerde bile ortaya çıkabilir. Katarakt tedavi edilmediği zaman daha ciddi göz sorunlarına sebebiyet verir.

Bu yüzden katarakta erken teşhis, çok önemlidir. 40 ile 50 yaş üzerindeki kişilerin düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gerekir. Bazı durumlardan uzman doktor katarakt ameliyatı yapılmasını önerir. Yapılan göz muayenesi sonrasında katarakt fark edilebilir. Retina dekolmanı ve katarakt ameliyatı, uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı uzman doktor tarafından yapılan ve göz muayenesi sonrasında karar verilebilecek bir cerrahi işlemdir. Katarakt teşhisi için göz doktoru, bazı yöntemler kullanır. Katarakt tedavisi için göz içine yoğun bir ışık verilir. Verilen bu ışıktan göz merceğinin ne kadar etkilendiği anlaşılır. Katarakt probleminin ilaçla tedavisi pek mümkün değildir. Katarakt teşhisi konulan kişilerin görme düzeyine göre uzman doktor tarafından cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı günümüzde gelişen teknoloji ile oldukça kolay bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat ile göz içerisine lens yerleştirilerek kişilerin görme duyusu iyileştirilir. Katarakt ameliyatı, ortalama yarım saat ile 45 dakika kadar süren bir işlemdir. İyileşme süreci ortalama 3 ile 4 hafta kadar sürer. Ameliyat sonrasında kişilerin hastanede yatış yapmasına gerek yoktur. Katarakt ameliyatı esnasında gözün içine yerleştirilen lens sayesinde diğer bazı göz hastalıkları da ortadan kalkabilir. Makula deliği ve katarakt, genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan yaygın göz problemleridir.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği gözün renkli olan ve net görmesini sağlayan retina bölgesinde oluşan bir deliktir. Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bu hastalık kişilerin, net bir şekilde görmesini engelleyen bir hastalıktır. Bu göz rahatsızlığı, genellikle kadınlarda görülen bir sorundur. Yaşlanmanın yanı sıra göz travması, göz içi iltihaplanması gibi göz rahatsızlıklarından dolayı da makula deliği görülebilir. Genellikle kişilerin bulanık görmesi ile ortaya çıkar.

Makula deliği rahatsızlıklarında, erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Makula deliği, erken evrede gözde görme bozuklukları olan kırılma, dalgalanma gibi sorunlarla kendisini belli eder. Genellikle bir tek bir gözde görülürken bazen her iki gözde de görülebilir. Katarakt ameliyatı ve makula deliği ameliyatlarında başarı, oldukça yüksektir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği hastalığında erken teşhis ve tedavi oldukça önem taşır. Oldukça hızlı ilerleyen makula deliği hastalıklarında, erken teşhis ve tedavi yapılmadığında kişilerde ciddi görme sorunları ortaya çıkacaktır. Bu rahatsızlık çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir göz problemidir. Makula deliği evreleri şunlardır:

  • Kısmi Kalınlıkta Delikler
  • Tam Kalınlıkta Delikler
  • Foveal Ayrılmalar

Makula deliğinin tüm evrelerinde tedavi yapılmadığı takdirde daha da ilerleyerek kalıcı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Retina dekolmanı ve makula deliği gibi rahatsızlıklarda erken teşhis oldukça önemlidir.

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı diğer bir adıyla retina yırtılması, gözün içerisinde bulunan retinada yırtıklar oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Diğer göz rahatsızlıklarında olduğu gibi retina dekolmanında da erken teşhis oldukça önemlidir.

Erken teşhis edilirse, yırtıklara müdahale edilerek daha ciddi hasarların önüne geçilmiş olunur. Retina dekolmanı, erken tedavi edilmezse kalıcı görme sorunları ortaya çıkabilir. Retinada yırtıklar oluşması sonucunda gözde, cisimleri kırık görme, siyah nokta veya sinek uçuşmaları gibi belirtiler görülebilir. Retina dekolmanı ve makula deliği belirtileri görülen kişilerin, hemen uzman göz doktoruna muayene olması gerekir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak genellikle retina dekolmanı bulunan kişilerde; cisimleri olduğundan büyük veya küçük görme, görüş azalması, görüntü kırılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra ışık çakmaları, siyah nokta gibi belirtilerde görülebilir. Retina dekolmanı belirtilerini bilmek ve erken teşhis ile görme kaybının önüne geçilebilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu