Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt rahatsızlığının ilaçlarla tedavi edilemiyor olmasından dolayı, katarakt ameliyatı gerçekleşmesi gerekir. Ameliyat, dikişsiz bir şekilde lazer ile gerçekleştirilmiş olur. İşlem süresi, 15-20 dakika arasında tamamlanabilir. Ameliyat uygulandıktan sonra, yatışa ihtiyaç duyulmadan hasta taburcu edilebilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Öncelikli olarak, katarakt rahatsızlığının kesin teşhisinin konulmuş olması gerekir. Daha sonra burada, hasta ön bilgilendirmesi yapılır. Katarakt rahatsızlığı, ciddi sorunlar oluşturmasından kaynaklı olarak tedavi edilmelidir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt, yavaş ilerleyen bir göz rahatsızlığıdır. Zamanla, görmede sorun yaşanmaya başlanır. Hasta, çift görme ve net görme sorunu yaşamaya başlar. Gözde oluşan et parçası, görmeyi engeller ve birçok soruna sebep olur. Okumada zorluk çekilir, gözlerde kamaşma meydana gelir ve renkleri seçmekte çok fazla problem yaşanır. Kısa süre içinde katarakt ameliyatı gerçekleşmediği için, görme kaybı açığa çıkar.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt rahatsızlığı, dört farklı şekilde ele alınabilir. Her ne kadar çeşitlilik göstermiş olsa da, bu durum katarakt ameliyatı oluşumuna engel değildir. Bu çeşitler; posterior katarakt, kortikal katarakt, nükleer katarakt ve doğuştan gelen katarakttır.

Sarı Nokta Hastalığı Riskleri Var mıdır?

Halk arasında bilinen adıyla sarı nokta hastalığı, tedavi edilmediğinde körlüğe neden olur. Bu bilgi doğrultusunda, göz hastalıkları uzmanlarının, çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

Ortaya çıkan belirtiler sonucunda, sarı nokta hastalığı uzman hekim tarafından tedavi edilmesi durumu büyük önem taşır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Herhangi bir hastalığa ya da yaşa bağlı olacak şekilde görülebilen göz rahatsızlığıdır. Gözün etrafını saran retina tabakasının, zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde net görmede zorluk çekmesiyle birlikte, sarı nokta hastalığı ortaya çıkar. Makula bölgesinin, gözde net görme ile sorumlu olmasından dolayı, belli bir süre sonra saydamlığını yitirmiş olur. Bu durum, görme kaybını beraberinde getirdiği için, uzman hekim tarafından tedavi edilmesi büyük önem arz eder.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Bazı durumlarda yetersiz ve düzensiz beslenme sonucunda ortaya çıkar. Sigarayı çok fazla tüketen ve elli yaşın üstünde olan kişilerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Makula bölgesi zarar gördükten sonra, retina hastalığı kendini göstermeye başlar. Aynı zamanda, çocuklarda ve gençlerde de sıklıkla görülebilir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Meydana gelen sarı nokta hastalığı, iki farklı tiple görülür. Bu durum, kuru tip ve yaş tip olarak ele alınır. Kuru tip, sıklıkla görülür. Yaş tip ise, ileriki dönemlerde kontrol altına alınmadığı zamanlarda körlüğe sebep olur.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Hiçbir hastalık kendiliğinden görülmez. Yavaş ve acısız bir şekilde ortaya çıkar. Zaman içinde belirti verir ve görme sorunlarını beraberinde getirir. Görmede bozukluk, eğik çizgiler görme, normaline göre daha fazla ışığa ihtiyaç duyma gibi durumlar oluşur. Bazen tek göz, bazen ise iki gözde de görülebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Uzman hekimler tarafından, herhangi bir hastalıktan şüphelenme sonucunda muayeneye başvurulur. Muayenede, özel mercekler kullanılarak teşhisin konulması sağlanır. Sarı nokta probleminden şüphe edilmesi durumuda, optik koherens tomografi ile göz anjiyografisi çekilerek kesin tanı konulur.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina yırtılması sonucunda, riskin yüksek olmasıyla ve retinanın incelmesiyle birlikte görülmeye başlar. İleri yaş gruplarında, gözün içinde bulunan sıvının yapısında bozulmalar görülür. Bu yüzden, retina yırtılır ve göz küresinden ayrılmış olur. Bazı durumlarda, retina dekolmanı nedeni belli olmamakla birlikte, yine de yaşanabilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Retinanın yırtılması oldukça riskli bir durumdur. Çünkü ileriki dönemlerde görme kaybının açığa çıkmasına sebep verir. Genetik faktörlerden dolayı, retina dekolmanı görülebilir. Zamanla, kendini yavaş bir şekilde göstermeye başlar. Katarakt ameliyatı geçiren kişilerde de görülebilir. Kesin teşhis koymak için, uzman hekim tarafından muayene edilerek ihtiyaç durumunda gerekli olan bütün tetkikler yapılır.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Aile geçmişinde görülebilecek sorunlardan biridir. Genelde; yüksek yerden düşme, çarpma, yumruk ve darbe alma gibi durumlarda oluşabilen sorunlardandır. Hastalık belirtileri meydana geldikten sonra, uzman hekimden yardım alınmalıdır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Retinada meydana gelen hasarın boyutuna uygun olacak şekilde, tedavi yönteminin seçilmesi sağlanır. Lokal anestezi ve genel anestezi şeklinde yapılabilir. Mutlaka uzman cerrahlar tarafından işlemin yapılması gerekir. Yırtık sorunu varsa, retina dekolmanı, lazer tedavisi ile dikilerek tedavi edilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu