Ekonomi

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, politik cephedeki gelişmelere ek olarak beklentiden güçlü gelen makro verilerin desteğiyle rekor yüksek seviyelereden kapandı. Politik cephede, Kongre’de Biden’ın başkanlığının onaylanması ve ABD Başkanı Trump’ın Biden yönetimine yumuşak bir geçişi sağlayacaklarını belirterek, yeni yönetimin 20 Ocak’ta görevine başlayacağını ifade etmesi fiyatlamaların temelini oluşturan ana unsurdu. Biden yönetimi ile mali teşvik konusunda daha yüksek tutarlı paketlerin gündeme geleceğine yönelik beklentiler de piyasaların seyrinde etkili olmaya devam etti. Makroekonomik veriler tarafında da, açıklanan ISM hizmet PMI ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerindeki olumlu görünüm ekonomik toparlanmanın seyrine ilişkin iyimserliği öne çıkardı. ISM Hizmet PMI Aralık ayı verisi aylık bazda 1,3 puan artışla 57,2 seviyesinde, beklentinin üzerinde gerçekleşti. Verideki görünümde Aralık ayında ticari faaliyetlerdeki artışların ve yeni siparişlerin etkisiyle beklenenden daha hızlı artış kaydetmesi etkili oldu. Haftalık işsizlik maaşı başvurularının sayısı ise 2 Ocak’ta sona eren haftada 3K düşüşle 787K seviyesinde beklentinin altında gerçekleşti. Başvurular böylece 3. haftada da düşüşünü sürdürdü ancak pandemi nedeniyle hala yüksek seyrini korudu. Dow Jones endeksi %0,69 değer kazancı ile 31.041,13 puandan kapanırken; S&P 500 endeksi %1,48 artışla 3.803,79 puan ile günü tamamladı. Nasdaq endeksi %2,56 yükselişle 13.067,48 puandan kapandı. Ayrıca, güçlenen risk algısı ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselişini sürdürerek %1,1 seviyesini test etti.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında, dün ABD piyasalarında rekor seviyelerin görülmesinin ardından iyimser görünüm devam ediyor. KOSPI endeksi Hyundai Motor Co.’nun elektrikli araç üretimi hususunda Apple Inc. ile görüştüğüne ilişkin haberlerle yükselişlere öncülük ediyor. Ancak Çin piyasalarının NYSE’nin ardından MSCI Inc.’in de Çin’in üç büyük telekomünikasyon şirketini endeksten çıkaracağını belirtmesi ile negatif ayrıştığını belirtmek isteriz. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah alıcılı seyir daha sakin bir tonda devam ediyor

Bugün ABD’de tarımdışı istihdam verisi izlenecek. Kasım ayında 245K seviyesinde gerçekleşen verinin Aralık’ta 50K seviyesinde artış göstereceği tahmin ediliyor. İşsizlik verisine ilişkin piyasa beklentisi de Kasım ayında yıllık bazda %6,7 artış gösteren verinin Aralık’ta %6,8 seviyesinde yükseleceği yönünde. Ortalama saatlik kazançlar verisinin ise Aralık’ta aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %4,5 artışlar kaydetmesi bekleniyor

Gelecek gündemde neler var?

Yeni haftada ABD’de TÜFE, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ithalat fiyatları verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde de Sentix yatırımcı güveni, sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi verileri izlenecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu