Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Politika yapıcıların Evergrande’nin temerrüte düşmesini engelleyici aksiyonu beklentisiyle artıda kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Çin’li politika yapıcıların dev gayrimenkul şirketi Evergrande’nin temerrüte düşmesini engellemek için gerekli aksiyonu alacağı yönündeki beklentilerin öne çıkmasıyla toparlanma eğilimine girerek artıda kapandı. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde dünyada en yüksek borçluluğa sahip gayrimenkul geliştiricisi Evergrande hisseleri, Çin genelinde emlak ve bankacılık sektörlerini çıkmaza sokarak ekonomik yavaşlama endişelerini artırması nedeniyle %85 değer kaybetmişti. Ayrıca Perşembe günü yapılacak kupon ödemeleri öncesinde de şirketin dolar bazlı tahvilleri sert değer kayıpları yaşamıştı. Ancak şimdilerde Çin’li otoritelerin bu olayın küresel bazda bir kaosa neden olmasını engellemek için devreye gireceği yönündeki beklentilerin ön plana çıktığını görüyoruz.. Tahvil faizleri cephesinde her ne kadar önceki gün artan güvenli varlık talebiyle tahvil faizlerinde geri çekilmeler belirginleşmiş olsa da dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,32 seviyesini aştı. Dow Jones endeksi %0,68 yükselişle 34.202,04 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,47 artışla 4.378,20 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %0,48 değer kazancıyla ile 14.783,90 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise genel olarak pozitif seyir hakim. Özellikle Evergrande cephesinden gelen açıklamalar ve konu ile ilintili aksiyonların piyasaların görünümünde etkili olduğunu izliyoruz. Bu sabah şirket tarafından yapılan açıklamada, şartlar belirtilmeden, yuan cinsi tahvil sahipleriyle yarın yapılması gereken faiz ödemesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Öte yandan PBOC’nin de bugün finansal sisteme kısa vadeli nakit enjeksiyonunu artırması piyasalarda risk algısının toparlanmasında etkili oluyor. ABD vadeliler tarafında da ılımlı alıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de mevcut konut satışları verilerine ek olarak, Eylül ayı FOMC toplantısı izlenecek. Mevcut konut satışları Ağustos ayı verisinin aylık bazda %1,8 düşüş olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de tüketici güveni verisi izlenecek. Eylül ayı verisinin 0,6 puan düşüşle -5,9 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Chicago Ulusal Fed Aktivite endeksi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Kansas Fed imalat aktivitesi ve PMI verileri izlenecek. Ağustos ayı Fed Ulusal Aktivite verisinin aylık bazda 0,03 puan düşüşle 0,50 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları cephesinde de 18 Eylül haftasına ilişkin verinin 320K seviyesine gerilemesi, 11 Eylül haftasına ilişkin devam eden başvurular verisinin de 2,6 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kansas Fed imalat aktivitesi Eylül ayı verisinin aylık bazda 4 puan düşüşle 25 puana gerileyeceği öngörülüyor. PMI verileri cephesinde de imalat verisinin Eylül ayında 0,1 puan ılımlı düşüşle 61 seviyesine gerilemesi, hizmet verisinin de 0,2 puan düşüşle 54,9 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de imalat PMI verisinin aylık bazda 1,1 puan düşüşle 60,3 seviyesine, hizmet PMI verisinin de 0,5 puan düşüşle 58,5 seviyesine ılımlı gerilemesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu