Gündem

MEB’ten yüz yüze eğitime devam edilmesi ve sınav uygulamaları açıklaması

a) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

b) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.

c) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 12.09.2018 tarihli ve 123 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) HaftalıkDers Çizelgesi.

ç) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19.02.2018 tarihli ve 55 sayılı Kurul Kararı eki İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi.

d) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19.02.2018 tarihli ve 56 sayılı Kurul Kararı eki Ortaöğretim Kurumları Haftalık DersÇizelgeleri.

e) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 18.08.2020 tarihli ve 21 sayılı Kararı ile 17.07.2017 tarihli ve 104 sayılı Kararı.

f) Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 27.10.2020 tarihli ve43769797-10.07.01- E.15680395 sayılı yazısı.

g) Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 27.10.2020 tarihli ve 83203306-10.03-E.15680351 sayılı yazısı.

ğ) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 02.10.2020 tarihli90757378-299- E.13991612 sayılı yazısı.

h) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün 07.10.2020 tarihli ve 14339795 sayılı yazısı.

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi yeni mutasyonun da etkisiyle artan Covid-19 salgını sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan karar gereği 8 Mart Pazartesi gününden itibaren Düşük Risk bölgesi olarak görülen illerde sınavlar yapılacaktır

Bu bağlamda, ilgi (a) Yönetmeliğin, Ek 2 ve ilgi (b) Yönetmeliğin Ek 3 üncü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler” başlıklı maddeleri gereğince aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde yüzyüze eğitim faaliyetleri yürütülecektir.

1- Resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarında 1 Mart-8 Mart arası eğitime ara verilmiştir.

2- Resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında etkinlikler; ilkokullarda, ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında tüm dersler canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV, EBA portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim Ve yüzyüze eğitim ile birlikte işlenecektir.

3- Belirtilen tarihler arasında resmî/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına 08 Mart tarihinde başlanılacak olup devlet pansiyonlarında yayılma tehlikesi sebebiyle konaklama imkanı verilmeyecektir.

4-2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için ilkokul 3 üncü sınıflara yönelik “İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP)” uygulama süreci ve takvimine ilişkin işlemler, okulların yüz yüze eğitime açılmasına kadar ertelenmiştir. Bu süre içerisinde okullara gönderilmiş olan “Öğrenci Belirleme Aracı (ÖBA)” ve “Öğretmen Yönergeleri Formu (ÖYF)” daha sonra kullanılmak üzere muhafaza edilecektir.

5 – Süreç içerisinde hastalık, izin ve benzeri nedenlerle ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacaktır.

6-Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.

10-Ortaöğretim Sınavları Yüksek Riskli bölgelerde 4N

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün ilgi (ğ) ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ilgi (h) yazıları kapsamında gerçekle

11- İlk kez eğitsel değerlendirme ve tanılaması yapılacak bireyler için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) hizmet verilmeye devam edilecektir.

12- Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçim sürecinde yetenek alanlarına ilişkin olarak gerçekleştirilen bireysel değerlendirmeler yapılacaktır.

14-5580 sayılı Kanun kapsamında olan tüm özel öğretim kurumlarında 8 Mart itibariyle eğitime onay verilmiştir.

15-5580 sayılı Kanun kapsamında yaygın eğitim faaliyeti yapan özel öğretim kurumlarında dönem sonu sınavları sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecektir.

16.-Ortaöğretim Sınavlarının tam olarak yapılamamasının eğitimde fırsat eşitsizliğine neden olduğu kaygısından Yükseköğretim Sınavlarında geçerli olan Ortaöğretim Başarı Puanı Sistemi(OBP)’nin önümüzdeki sınav dönemlerinde kaldırılmasına karar verilmiştir.

17-İlgili kararın Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi’ne iletilmesine karar verilmiştir. Eğitim kurumlarındaki eğitim ve öğretim faaliyetleri ile diğer hususlara ilişkin açıklamalar daha sonra ayrıca yapılacak olup yukarıdaki usul ve esaslar çerçevesinde bütün öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecine katılımına yönelik gerekli tedbirlerin hassasiyetle alınması hususunda, Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu