Sponsorlu Bağlantılar

Mimari Görselleştirme

Mimari Görselleştirme

Görselleştirme, nesnelerin bilgisayarda üç boyutlu halde resmedilmesidir. Bu yöntem sayesinde hazırlanan projeler görselleştirilir. Yapım aşamasından önce projenin bitmiş hali ilk olarak 3d tasarım hazırlanır ve daha sonra eksiksiz hale getirildikten sonra yapılmaya başlanır. Genellikle büyük projelerde modelle yapmak büyük önem taşır. Projeler modellemeden yapılırsa büyük hataların engellemek zor olur ve zaman kaybına yol açar. Bu sebeple mimari görselleştirmenin yapılması popüler hale gelmiştir.

Mimari Görselleştirme Kullanım Alanları

3d görselleştirme ile sıfırdan yeni tasarımlar yapılır. Bu yüzden sunum yapmadan ya da ürünler proje aşamasındayken kolayca yapılıp hatalar öngörebilir. İnşaat, reklam ya da sağlık gibi alanlarda çok sık kullanılmaktadır. Modellemenin kullanıldığı sektörlerden bazıları;

  • Reklam
  • İnşaat
  • Oyun
  • Medikal

Dijital pazar reklam dünyası için önemlidir bu sebeple reklam vermek isteyen markalar mimari görselleştirme kullanılmasını istiyorlar. Anlatılan model tasarlanıp bilgisayarda yapılıyor. Bu şekilde yaratıcılık da kaybolmamış oluyor. Kişi ürünü piyasadan önce görmüş ve planlarını yapmış oluyor. İnşaat da ise; yapılan modelleme sayesinde yüksek maliyetten kurtulmuş olunuyor.

İnşaat sektörünün ufacık bir hatası bile ciddi zararlara sebep olabilir bu yüzden modelleme yapılması daha güvenli bir proje olmasını sağlıyor. Bu sektörlerin dışında yaygın kullanım da sağlık sektöründedir. Hastalarda kullanılacak olan aletlerin önce modellenmesinin yapılması büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

 

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu