Gündem

‘Nötr karbon” hedefine Volkswagen 15 milyar euroluk yatırımla katkı verecek

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ‘yeşil devrim’ çalışmaları, dünya otomotiv devleri için elektrikli araç üretimi açısından yeni bir pazar oluşturdu. Şu anda dünyanın en büyük otomotiv üreticileri Çin pazarı için yepyeni elektrikli araç modelleri üretiyor ve dünyaya da ihraç ediyor. Bu şirketlerden biri de Alman Volkswagen (VW)… Kısa bir süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2060 yılında ‘nötr karbon’ hedefine ulaşacaklarını açıklamasının ardından VW, Çin’de elektrikli otomobil üretimi için ayırdığı milyarlık bütçeyi artırma kararı aldı.
 
Alman borsasının en değerli şirketlerinden olan şirketin Beijing sözcülerinin 28 Eylül Pazartesi günü açıkladığına göre, 2020 ile 2024 yılları arasında 15 milyar euroyu, elektrikle çalışan araç sektörüne yatıracak. Holdingin, söz konusu dönüşümü hızla gerçekleştireceğini belirten VW Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, 2025 yılına kadar Çin’de 15 yeni elektrikli araç modeli üretmek istediklerini de açıkladı.
 
Çin, aslında yakın zamanda büyük ölçüde elektrikli araçlarla donanacak. 2025 yılına değin toplam araçların yüzde 35 kadarının elektrikle çalışan modellerden oluşması isteniyor. VW açısından yalnızca Çin için 15 milyar euroluk tutar, 2024’e kadar elektrikli üretim stratejisi için yatırım olarak küresel çapta seferber edilmesi planlanan 33 milyar euroya ekleniyor.  
 
Şirket, 2019 sonunda Çinli ortakları ile birlikte 2025 yılına değin Çin’de 1,5 milyon adet elektrikli araç teslimatı yapmak istediğini duyurmuştu. Anting ve Foshan fabrikalarında üretim sürecinin başladığında, zaten yıllık toplam 600 bin araçlık kapasiteye ulaşılacak. 2025’teki 150 gigawatt/saatlik akü ihtiyacını karşılamak üzere de bir önemli adım olarak VW, pil/akü üreticisi Gotion High-Tech hisselerinin yüzde 26 kadarını devralacak.
 
VW’nin Çin’deki yöneticisi Stephan Wöllenstein, firmasının da Çin Halk Cumhuriyeti’nin iklim değişikliğine karşı mücadelesine katkı sunma çabasında bulunduğunu vurguladı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, karbonsuzluk hedefine vurgu yapan Wöllerstein, Hainan’daki kongrede, Başkan’ın bu hedefine vurgu yaparak kendilerinin de bu hedefe katkıda bulunmak istediğini belirtti. 
 

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu