Gündem

Patent yarışında ülkelerde Çin, şirketlerde ise Huawei liderlik koltuğuna oturdu

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (DFMÖ) verilerine göre Çin, geçtiğimiz yılda yaklaşık 70 bin uluslararası patent başvurusuyla, 60 bin başvuru yapan Amerika Birleşik Devletler ile arayı açtı. Örgüt, yıl içinde tüm dünya ülkelerinden 270 bin talep kaydederek bir rekora tanık oldu. Bu bağlamda Huawei, 2020 yılında 5 bin 464 başvuru ile başı çekti. Onun yakın rakipleri Samsung Electronics, Mitsubishi Electric ve hatta Qualcomm oldu. 
 
Uluslararası patent başvurusu alanında küresel büyümenin düşmesi pek etkili olmadı. Nitekim Birleşmiş Milletler’e bağlı DFMÖ, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında artan başvuruyla 275 bin 900 talep kaydetti. Örgüt Direktörü Daren Tamg, böyle bir rekor sayı karşısında ‘inovasyonun her koşulda sağlam durduğunu’ belirtti. 
 
Ancak bu alanda salgının etki ve sonuçlarının analizini ortaya koyabilmek için acele etmek doğru olmayabilir; çünkü bir patent başvurusunun ulusal düzeyde yapılması ile Dünya Örgütü’ne ulaşması arasında genellikle 12 aylık bir süre geçiyor. Nitekim DFMÖ’nin baş ekonomisti Carsten Fink 2020’de gelen patent tescil taleplerinin salgın öncesine ilişkin olduğunu öne sürdü. Yine de daha sonra yapılan başvurularda kayda değer bir azalma olmaması, firmaların teknolojilerinin ticarileştirilmesi yolunda yatırımlarını sürdürdüklerini gösteriyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu