Ekonomi

Pozitif risk iştahı

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Önemli verilerin izleneceği günde küresel çapta pozitif risk iştahı devam ediyor. ABD’de teknoloji şirketlerinin iyi bilanço açıklamalarıyla Nasdaq vadelisi %0,5 ile yükselişe öncülük ediyor. Son iki işlem günündeki momemtum kadar olmasa da Asya’da da alımlar gözleniyor. Biden’ın 1,9 trilyon Dolarlık teşvik paketini Cumhuriyetçilerin desteği olmadan geçirmek için attığı adımlar iyimserlik yaratırken, ABD on yıllık tahvil faizi %1,10’un üzerine çıktı. Ayrıca, spekülatif işlemlere yönelik endişelerin azalmaya devam etmesi ve aşılanmalarda ilerlemeler kaydedilmesi risk iştahını pozitif etkilen diğer faktörler olarak sıralanabilir. Olumlu gelişmeler aynı zamanda Dolar’ı da desteklediği için Dolar endeksindeki yükselişin belirginleşmesi şu aşamada risk iştahı üzerinde net bir etki yapmayabilir. Yurtdışı piyasalarla korelasyonu son aylardaki en yüksek seviyede olan BIST100 endeksi de risk iştahındaki görüntüye paralel güne %0,5 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ocak ayı enflasyon verisinin izleneceği günde, BIST100 endeksi 1.530 direncini zorlayabilir.        

 

MAKROEKONOMİ

        Şirket karlarının izlenmesi ve geçtiğimiz hafta sert yükselişler gördüğümüz bazı hisselerdeki artışın bu hafta yerini düşüşe bırakması spekülatif alım endişelerinin de hafiflemesini sağladı. Bu görüntü altında ABD vadelilerinin artıda, Asya borsalarının ise karışık bir seyir izlediğini görüyoruz. Amazon beklentilerden daha iyi bir gelir açıklarken, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un CEO görevini bırakacağı görülüyor. Bugün küresel hizmet PMI verilerini izleyeceğiz, Asya’da Çin hizmet PMI verisinin ocak ayında 52 ile 55 olan beklentilerin altında kaldığını görüyoruz, Çin Yeni Yılı öncesi artan kısıtlamaların eşliğinde iç talebin göstergesi olan hizmet PMI verilerinde toparlanmanın yavaşladığı görülüyor. Bu arada Euro Bölgesi ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık bazda  -%5,1 oranında daralmayla -%5,3’lük daralma beklentilerinden daha sınırlı geriledi, Almanya, Fransa ve İspanya büyümesinin beklentilerden daha iyi bir performans sergilemesi Euro Bölgesi genelindeki daralmayı sınırladı.

Bugün ABD tarafında, TSİ 17.45’te ocak ayına ilişkin hizmet sektörü nihai PMI verisi açıklanacak. ABD’de hizmet PMI öncü verilere göre ocak ayında 54,8’den 57,5 seviyesine yükselerek son 2 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Ayrıca TSİ 18’de ocak ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI endeksinin 57,2’den 56,7 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Bunun yanında, TSİ 16.15’te ocak ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak. Özel sektör istihdam aralıkta uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin etkisiyle 88 bin kişi gerilemesi beklenirken 123 bin kişi gerilemişti ve nisandan bu yana ilk kez düşüş sergilemişti. Özellikle kısıtlamalar sonucu restoran, bar, eğlence gibi hizmet sektörü alanlarında geniş istihdam kayıpları olurken, perakende ve inşaat gibi sektörlerde ise istihdam artışı görülmüştü. Ocakta ise özel sektör istihdamın kısmi toparlanmayla 50 bin kişi artış sergilemesi bekleniyor. Öte yandan, TSİ 22’de St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın konuşmaları da takip edilecek.
 
Avrupa tarafında da, ocak ayına ilişkin hizmet sektörü nihai PMI verileri takip edilecek. TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde ocak ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da ocak ayına ilişkin TÜFE ve ÜFE verileri takip edilecek. 2020 yılını yıllık bazda %14,6 gerçekleşen ve Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkan bir TÜFE ile sonlandırmıştık. Birikimli döviz kuru ile küresel emtia fiyatlarının etkisiyle ÜFE, yıllık %25,15 ile son 19 ayın en yüksek seviyesinde yılı sonlandırmıştı.  Enflasyon Raporu’nda (ER) %9,4 olan 2021 yıl sonu enflasyon tahmininde değişiklik yapmayan ancak enflasyonda yukarı yönlü risklere vurgu yapan TCMB ardından neticede bugün ocak ayı enflasyon verisini takip edeceğiz. ER’de TCMB yıllık enflasyonun birkaç ay daha yukarı yönlü bir seyir izleyebileceğine vurgu yapmıştı. Neticede TL’deki değerlenmeye rağmen emtia fiyatlarındaki artış gibi faktörlerin etkisiyle ocak ayında enflasyondaki yukarı yönlü hareketin sürmesi bekleniyor. Enflasyon beklentilerine baktığımızda Foreks anketine göre ocak ayında enflasyonun aylık %1,5 artış göstermesi beklenmekte ve yıllık enflasyonun %14,80’e çıkması beklenmekte. Son PPK özetinde de yıl sonu enflasyon beklentilerindeki yüksek seyre dikkat çekilmişti ve gerekirse daha fazla sıkılaştırma yapılabileceği mesajı hem PPK özet metninde hem de Enflasyon Raporu toplantısında Başkan Ağbal tarafından dile getirilmişti.

  • Enflasyon verisi öncesinde takip ettiğimiz İTO’nun yayınladığı İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi ocak ayında %1,16, yıllık ise %15,05 arttı. Sezon indirimlerinin etkisiyle düşüş gözlenen giyim grubu hariç diğer gruplarda artış gözlendi. En büyük artış aylık %9,92 ile sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubunda görülürken, hayvansal gıdalardaki fiyat artışını mevsimsel etkilerle yaş kuru sebze ve meyve grubundaki düşüşlerin kısmi telafi etmesiyle gıda grubundaki aylık fiyat artışı %0,68 düzeyinde kaldı.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün 3 yıl vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli Euro cinsi devlet tahvilinin doğrudan satışını gerçekleştirecek. Hazine, bunun yanında gün 3 yıl vadeli, 6 ayda bir kira ödemeli, Euro cinsi kira sertifikasının doğrudan satışını yapacak.
 
İhracat 2021 yılına geçen seneden daha iyi bir başlangıç yaptı ve hatta tarihsel olarak ocak aylarının en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. Geçen seneye göre ocak ayında iki iş günü eksik olmasına rağmen ihracattaki bu olumlu performans önceki gün açıklanan güçlü PMI verisi ile birlikte değerlendirildiğinde yılın geneli için de umut vermekte. İthalatta ise yıllık bazda düşüş dikkat çekmekte, böylece dış ticaret açığı da ocak ayında 3,1 milyar USD ile geçen seneden daha iyi bir görünüm sergiledi. Altın hariç ihracata baktığımızda yıllık bazda %0,1 ile sınırlı düşüş görmekteyiz, altın hariç ithalatta yıllık değişim ise %4 azalış yönünde oldu.

  • TİM tarafından açıklanan sektörel bazda ihracat rakamlarına baktığımızda, özellikle madencilik kalemindeki yıllık artışın toplam ihracattaki yıllık artışın belirleyicisi olduğu görülüyor, sanayi ve tarım sektöründeki yıllık artış daha sınırlı kalmış. Sanayinin alt kalemlerinde iklimlendirme sanayi, mücevher, elektronik ürünler, makine aksamları, demir ve demir dışı metallerin ihracatındaki sınırlı yıllık artışa karşın gemi ve yat, otomotiv endüstrisi ve çelik ihracatında yıllık düşüş görüyoruz.


2018 yılında tepe noktayı gören finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyonu açığı, o dönemden bu yana 64 milyar USD iyileşti ve Kasım 2020 itibarıyla 158 milyar USD’ye gerilemiş durumda. Şubat 2018’den bu yana varlıklardaki 25 milyar USD’lik artışa karşılık yükümlülüklerin 39 milyar USD azalması net döviz pozisyon açığındaki iyileşmenin gerekçesini oluşturuyor. Varlıklar, mevduat ve ihracat alacakları kaynaklı artış sergilerken, yükümlülüklerdeki düşüş ağırlıklı nakdi kredilerdeki düşüş başta olmak üzere yurt dışından sağlanan kredilerdeki düşüşten kaynaklandı. Böylece net döviz pozisyonu açığının /GSYH oranı da %26’lardan %21’lere geriledi.


Yurt içinde Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından ocak ayına ilişkin otomotiv sektörü satış verileri yayınlandı. Buna göre, ocakta toplam yurt içi otomotiv sektörü satışları (toplam yerli üretim ve ithal otomobil ve hafif ticari araçlar) adet bazında geçen yılın aynı ayına göre  %60,3 oranında artış sergiledi. Son 10 yıllık dönemde ocak ayları toplam sektör satışlarının yıllık bazda değişiminin ortalamasına bakıldığında %14 seviyesinde gerçekleştiği görülmekte, dolayısıyla BDDK’nın taşıt kredilerinde vade sınırlarını düşürmesi ve TCMB’nin sıkılaştırıcı adımlarına karşın ocak ayında yurt içi otomotiv sektörü satışlarının önceki yıllara göre güçlü seyrettiği görülüyor.

  • Ocakta toplam yurt içi otomobil satışları (yerli üretim + ithal) yıllık bazda %60,6 oranında artış sergiledi. Söz konusu oran, son 10 yıllık dönemin ocak ayları ortalaması olarak %17,6 seviyesindeydi. Ocakta toplam hafif ticari araç satışları (yerli üretim + ithal) ise yıllık bazda %59,2 oranında arttı, son 10 yıllık dönemin ocak ayları ortalaması ise %5,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

ŞİRKET HABERLERİ 

Akbank (AKBNK, Sınırlı Pozitif): Akbank’ın 4Ç2020’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %21,4 oranında artarak 1.848mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.655mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.647mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Beklentimizdeki sapmada karşılık giderlerinin beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Detaylar için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Demir Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2020’de bir önceki yıla göre %6 artarak 35,8mn tona yükseldi.  AA muhabirinin Türkiye Çelik Üreticileri Derneğinden (TÇÜD) aldığı bilgiye göre, geçen yılın ilk yarısında salgın sebebiyle 2019’un aynı dönemine kıyasla %4,1 gerileyen ham çelik üretimi, 3. çeyrekte %16,6, son çeyrekte %16,2 arttı. Üretim, yılın tamamında bir önceki yılla karşılaştırıldığında %6 yükselişle 35,8mn tona ulaştı. Ham çelik üretimi, geçen yılın aralık ayında da 2019’un aynı ayına göre %17,7 artarak 3,4mn ton oldu. Nihai mamul tüketimi, geçen yılın ilk çeyreğinde %42,7 artmasına karşın, 2. çeyrekte %16,9 azaldı. Tüketim, 3. çeyrekte %25,2, son çeyrekte %6,6 artış gösterdi. Böylece nihai mamul tüketimi geçen yılın tamamında bir önceki yıla göre %12,9 artarak 29,4mn ton olurken, Aralık 2020’de ise yıllık bazda %10,3 azalarak 2,4mn tona geriledi. Çelik ürünleri ihracatı 2020’de bir önceki yıla göre miktar bazında %5,5 azalarak 16,6mn tona, değer bazında yüzde 10,9 düşüşle 8,6 milyar dolara düştü. İhracat Aralık 2020’de miktar olarak %22,1 artarak 1,8mn tona, değer olarak da %36,9 yükselişle 983mn dolara ulaştı. Çelik ürünlerine İthalat açısından bakıldığında ise uluslararası piyasadaki hızlı talep artışının yol açtığı ürün yetersizliği Aralık 2020’de dış alıma önemli etkide bulundu. Söz konusu ayda ithalat 2019’un aynı ayına göre, miktar yönünden %31,9 azalarak 994 bin tona, değer bazında da %11,9 düşüşle 724mn dolara geriledi. Böylece, yıl genelinde ithalat artışı bir miktar gevşeyerek, 2019’a göre miktar bazında %4,5 yükselişle 12,5mn ton oldu. Değer bazında ithalat ise %2,9 azalarak 7,7 milyar dolar oldu.  İhracattaki düşüş ve ithalattaki artış sebebiyle, 2019’da %121 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2020’de %111 seviyesine geriledi. TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, konuyla ilgili değerlendirmesinde, salgın nedeniyle küresel çapta üretim kesintilerinin olduğu 2020’de, en büyük 15 çelik üreticisi ülke arasında Türkiye’nin 35,8mn ton ham çelik üretimiyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 7. büyük ham çelik üreticisi konumuna yükseldiğini söyledi. Kaynak: Anadolu Ajansı

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) açıkladığı verilere göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2021 yılı Ocak ayında bir önceki yılın Ocak ayına göre %60,3 artarak 43.728 adet olarak gerçekleşti.

Ayrıca, ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, sadece elektrik motoru olan araçlara getirilen ÖTV artışına yönelik “Bu artışın yerli marka stratejisi açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir” açıklamasını yaptı. Bilaloğlu açıklamasında “Daha önceki vergi artışlarında olduğu gibi, araç almaya karar vermiş ancak henüz ÖTV’sini ödememiş tüketicilerin mağdur olduğunu görmekteyiz. Bu gibi kararların; sektörümüz Derneklerinin ve ilgili kamu kurum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı, devletin bu sektör özelinde kendine koyduğu hedefleri gerçekleştirmesine daha iyi odaklanabilmesi için çalışacak bir otomotiv konseyi oluşturulması önerimizi yinelemek isteriz” dedi. Bilaloğlu, Türkiye’de 2020 yılında 844 adet elektrikli otomobilin satıldığını, elektrikli otomobillerin toplam otomobil iç pazarından aldığı payın %0,1 oranında olduğunu hatırlattı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Anel Elektrik (ANELE): Katar devletinin Al Khor şehrinde yer alan, Construction of Link Roads Adjacent to Al Khor Expressway (P60A) Projesi kapsamındaki altyapı ve pompa istasyonu elektromekanik işleri kapsamında proje alt yüklenicisi IRIS Construction and Industrial Tourism and Trading WLL (IRIS) şirketine, Katar Devletinde şirketin mukim bağlı ortaklığı ANEL MEP Maintenance and Operations LLC tarafından verilen  11,7mn Katar Riyali (yaklaşık 3,2mn ABD Doları) tutarındaki teklifimiz IRIS tarafından uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin niyet mektubu (Letter of Intent) taraflarca imzalanarak sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. Proje teklifinde baz alınan tahmini tamamlanma süresi 12 aydır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 281 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama hatfalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak salı günü 52 milyar TL (%17’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Sadeleşme politikası ile uyumlu olarak diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,08 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,07-%1,12 bandında hareketin ardından, %1,09 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana varan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 15 baz puana varan yükselişler gözlendi. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu