Progresiva Enerji’nin EPDK başvurusu

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş, bağlı ortaklıklarından Progresiva Enerji Yatırımları Tic. A.Ş’nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) yaptığı başvuruya ilişkin bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklama şöyle:

”Bağlı ortaklıklarımızdan Progresiva Enerji Yatırımları Tic. A.Ş’nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) yaptığı başvuruya istinaden, EPDK tarafından, 20 yıl süreyle elektrik enerjisi ve/veya kapasitesi ticareti yapmak üzere tedarik lisansı verilmiş olup, Progresiva ESS-1 müstakil enerji depolama tesisine ilişkin olarak da Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliği kapsamında 1 yıl ve tesisinin inşası için de 18 aylık süre tanınmıştır. İstanbul Silivri’de kurulacak olan lityum-iyon enerji depolama tesisi, 250 MW bağlantı gücüne ve 1000 MWh toplam enerji depolama kapasitesine sahip olacaktır. Mevcut enerji konjonktürü içerisinde, enerji arz güvenliğine ve alternatif enerji sistemlerinin geliştirilmesine 
büyük katkı sunacağını düşündüğümüz enerji depolama tesisi, alanında Türkiye’de ilk, dünyada da sayılı örneklerinden olacaktır.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -