Sponsorlu Bağlantılar

Psikoloji Mezunu İşsiz Kalır Mı?

Psikoloji Mezunu İşsiz Kalır Mı?

 

Psikolog unvanı alan psikoloji mezunlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Psikoloji , stres altında nasıl çalıştığı, dili nasıl öğrendiği, gerçekleri nasıl hatırladığı veya akıl hastalığının çalışma şeklini nasıl etkileyebileceği gibi beyin hakkında cevaplanmamış soruları keşfetme şansı sunan insan zihni ve davranışını inceleyen bir bilimdir. Psikoloji dereceniz sırasında sağlık, klinik, eğitim, araştırma, mesleki, danışmanlık, nöro, spor ve egzersiz ve adli tıp gibi belirli psikoloji alanlarında uzmanlaşmayı seçebilirsiniz. Her hangi kuruluşta hizmet vermeyen psikologlar internet üzerinden online terapi de sağlayabilir.

Uzmanlık ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak, psikoloji  mezunlarına sunulan birçok farklı seçenek vardır, örneğin:

Bir lisans derecesi ile birçok rol sizin için mevcut olsa da, daha yüksek düzeyde uzmanlaşmış bazı roller daha fazla çalışma gerektirebilir. Daha fazla çalışma gerektirmeyen psikoloji kariyerlerinden, kariyerinizde ilerlemeye devam etmenizi sağlamak için genellikle iş başında eğitim mevcuttur.

Sağlık ve Online Terapi Psikoloji Kariyerleri

1)Yetkili Psikolog

Daha fazla çalışma ve eğitimle, yetkili bir psikolog olarak yeterlilik kazanabileceksiniz. Bu son derece uzmanlaşmış rolde, hem hastalar hem de müşteriler olmak üzere tüm geçmişlerden insanlarla çalışacaksınız. Belirli eylemleri ve/veya psikolojik sorunları daha iyi anlamak ve tavsiyelerde bulunmak için davranışları, düşünceleri ve duyguları analiz edeceksiniz. Yetkili bir psikolog olarak, mesleki psikoloji, eğitim psikolojisi, spor ve ruh sağlığı dahil olmak üzere bir dizi alanda uzmanlaşma seçeneğine sahip olacaksınız. Ayrıca internet üzerinden de online psikolog hizmeti vermektedirler.

2)Psikoterapist

Bir psikoterapist, danışanlarının duygusal ve ilişkilerle ilgili sorunlar, stres ve hatta bağımlılık dahil olmak üzere psikolojik sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için bireyler, çiftler, gruplar veya ailelerle birlikte çalışacaktır.

Eğitim hayatı boyunca hangi alanda uzmanlaşmayı seçtiğinize ve kişisel ilgi alanlarınıza bağlı olarak, çeşitli yaklaşımlar kullanarak bir psikoterapist olarak hareket etmeyi seçebilirsiniz. Bunlar arasında bilişsel davranışçı yöntemler, psikanalitik ve psikodinamik terapilerin yanı sıra sanat terapisi, drama terapisi, hümanist ve bütünleştirici psikoterapi, hipno-psikoterapi ve deneyimsel terapi yer alır. Birçok alanda çalışma fırsatı bulabileceksiniz. Birçok psikolog psikoloji testleri yaparak hastanın durumunu belirler.

 

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu