Gündem

Putin: Ukrayna ile görüşme kapımız açıktır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile görüşmeyi reddetmediklerine işaret ederek, Ukrayna ile diplomatik yolla anlaşmaya varmaya hazır olduklarını açıkladı.

Putin dün Moskova’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Putin görüşmede, Rusya ve Ukrayna’nın İstanbul’daki görüşmelerde büyük ilerlemeler kaydettiklerine işaret ederek, ancak daha sonra Rusya’nın sözde “Buça olayı”na karışması yönünde iddiaların çıktığını, Ukrayna tarafının tutumunun da kökünden değiştiğini belirtti.

Putin, özel askeri operasyonun devam ettiğine işaret ederek, ancak Rusya tarafının yine de diplomatik yolla Ukrayna ile anlaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Putin, Rusya’nın görüşmeleri reddetmeyeceğine işaret ederek, online olarak görüşmelerin devam etmekte olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres görüşmede, Rusya’nın Ukrayna sorunu ve Avrupa güvenliği alanındaki endişelerini anladığına işaret ederek, Türkiye’nin arabuluculuğunu desteklediklerini belirtti. Guterres, Ukrayna’da insani yardım irtibat ekibi oluşturulması önerisinde bulundu.

Putin ise, BM ve Uluslararası Kızılhaç Derneği’nin Mariupol’da Azovstal Demir Çelik Fabrikası’ndan sivilleri çekme planına katılmalarını ilkesel olarak onayladıklarını açıkladı.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu