Ekonomi

Risk iştahı zayıflarken yurt içinde satış baskısı artış kaydetti

Piyasa Gündemi

ABD’deki teşvik paketine ilişkin belirsizlik ile vaka sayılarındaki artış ve salgın kaynaklı endişeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturmaya ve gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü açıklamasına Fransız mallarını boykot çağrısında bulundu. İkili ilişkilerdeki gelişmeler ile siyasi ve jeopolitik riskler yurt içi piyasalar satış baskısını artıran gelişmeler olarak takip ediliyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    15:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek
•    17:00 ABD – CB Tüketici Güveni Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişeler ve teşvik paketine ilişkin belirsizlik risk iştahını baskılarken, küresel hisse piyasalarında haftanın ilk gününde sert satışlar yaşandı. Yurt dışındaki zayıf görünüme ek olarak siyasi ve jeopolitik riskler yurt içi piyasalarda da satış baskısını artırırken, BIST-100 Endeksi günü %3,88’lik düşüşle 1.144,45 seviyesinden tamamladı. ABD borsaları günü %2’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,08 – 8,09 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 8,08’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurt dışı piyasalarda zayıflayan görünümün yanında kur cephesindeki yükseliş ve siyasi/jeopolitik riskler yurt içi piyasalarda dün sert satışların yaşanmasına neden oldu. BIST-100 Endeksi gün içi düşüklerine yakın seviyelerden günü tamamladı. Yurt içindeki siyasi ve jeopolitik gelişmeler, kur cephesindeki fiyatlamalar ve risk iştahının seyri yakından takip edilecektir. Dünkü düşüşlerde ağustos – eylül ayları içerisinde gözlenen konsolide bölgesinin üst bandına denk gelen 1.141 seviyesi test edilirken, 1.141 – 1.135 aralığı kısa vadeli ilk destek bölgesidir. Bu bölge altında satıcılı görünümün devam ettiği ve 1.122 – 1.112 ve 1.096 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Tepki alımlarında ise 1.155 – 1.160 aralığı ile 1.170 ve 1.182 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu