Ekonomi

Sıkıntı yok

Rusya’nın Ukrayna’ya gireceğini ilan etmesi ile 24 Şubatta % 8.2 düştükten sonraki 18 işgününün 14’ünde yükselen BIST 100 Endeksi, bu süreçte toplamda % 18 yükseldi. Yani her gün ortalama % 1 arttı. Aynı dönemde ABD’de S&P500 Endeksi % 3 yükseldiği dikkate alınırsa performansın ne kadar ciddi pozitif ayrışma içerdiği görülüyor. Bugün de yurtdışı pozitif olduğu dikkate alınırsa artı kapatması normal olabilir ama yine eksiye geçerse sıkıntı var demektir.

 

Ancak son 4 gündür BIST 100 çok ufak farkla eksi kapanıyor. Toplasan 4 günlük düşüş binde 7 yani % 1’den az yapıyor. Böylece düzeltmesini yapıyor diyebilir miyiz bilemedik. İşgalin başlamasından sonra artan yabancı satışına karşın (bir ayda borsada 1 milyar dolar civarında net satış var) borsadaki yerlinin bu derece başarılı hamlesi sonrasında yorulduğu söylenebilir. 

 

22 Marttan itibaren 2 hafta temettü haftası oluyor. 22 Martta ISDMR, EREGL, TOASO temettüleri ile başlayan süreçte 1 Nisan’a kadar 10 günde 20 hisse toplamda 42 milyar TL ama borsadaki ortalara tam 12.5 milyar TL temettü dağıtımı (bireysellere % 10 stopaj kesildikten sonra veriliyor) ile piyasaya ciddi bir likidite girmiş olacak. Bunun bir kısmı hisselere gireceğinden endeksin yükselişini de destekleyebilir demiştik. Bugün ISCTR ve BRISA yarın AKBNK dağıtacak. Büyük temettülerin de bitmesi ile borsada yeni kaynak ihtiyacı ortaya çıkacaktır. 

 

Aybaşında Türkiye’nin Mart ayı enerji faturası da belli olacak. İlk iki ay beklentileri çok aşan fatura yüzünden cari açık beklentilerinde bozulmalar artıyor. Yabancı yatırımcının Türkiye pozisyonlarında azalama olduğu dönemde bu risk gittikçe öne çıkabilir. En önemli çözümü Rusya’nın Ukrayna işgalini bitirmesi ve barışın sağlanması olacaktır. Bugün İstanbul’da; Ukrayna ve Rusya temsilcilerinin görüşmeleri bu anlamda önemli olabilir.

 

S&P gelişmekte olan ülkeler için bu yılki büyüme tahminini % 4.8’den % 4.0’e indirirken Türkiye tahminini %3.7’den % 2.4’e indirdi. Cuma yani 1 nisan akşamı  Türkiye için S&P kredi notu değerlendirmesi olacak. Son gelişmelerden sonra not indirme ihtimali artmış olabilir. 4 Nisan sabahı ise Mart ayı enflasyonu gelecek. TÜFE için beklentilerin % 9-10’a kadar çıktığı görülüyor. Enflasyonla mücadele kapsamında dün temel gıda, konut, ikinci el araç alım/satımı gibi farklı alanlarda indirimler/artırımlar açıklandı ve bugünkü resmi gazetede yayınlandı.

 

STRATEJI

Rusya-Ukrayna işgal süreci ve FED kararları ile yabancı çıkışına karşın BIST100 Endeksinde zirve yolculuğunda yorulmalar var. 2150 üstü pozitif, altında ise hedge gerekebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu