Gündem

Takım Elbise, Frak ve Smokin

Bizim ülkemizde çok tercih edilmese de yabancı ülkelerde davetiyelerde bile erkeklerin ne giymesi gerektiği yazıyor. Davetiyelerde smokin mi frak mı ya da takım elbise mi giyildiği açıkça belirtiliyor. Bizim ülkemizde sadece Atatürk zamanında smokin, frak ve takım elbise oldukça yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Şu an kabul töreni ve benzeri resmi törenlerde bile kullanılmıyor desek yeri. Ben bu yazımda sizlere takım elbise, smokin ve frak nedir aralarında ne gibi farklar vardır bahsedelim.

Takım elbise, herkesin bildiği gibi aynı renk pantolon ve ceketten oluşan takım kıyafete verilen isimdir ve genellikle resmi ve özel törenlerde tercih ediliyor. Ayakkabı seçimi de elbette takım elbise ile uyumlu olmalıdır. Erkek giyim için önemli olan smokin ve frak nedir onu inceleyelim.

Smokin ve Frak Nedir?

Smokin, takım elbisenin daha resmi hali. Yakalarında kollarında ve ceplerinde saten detaylar bulunan daha özel üretilen bir kıyafet. Smokinin içine en çok yakışan gömlek şüphesiz ata yaka gömlekler ve papyon kombinasyonu. Tabii siyah papyon ile kullanmalısınız. Aynı zamanda şık bir gümüş renk saat de hiç fena olmayacaktır.

Frak, smokine göre daha da resmi olan ön ceket boyu bel hizasında biterken, arka ceket uzunluğu dizlere kadar uzanan kuyruklu bir kıyafet.  Frakta özellikle beyaz papyon kullanılır. Smokin ile frak ayrım noktasından biri papyon rengidir. Frak için özel olarak kolalı gömlekler ve sert gömlekler giyilmesi gerekiyor. Beyaz düğme detayı da fraklara ait bir detaydır. Frak için gündüz siyah gece beyaz yelek giymek gerektiğini de söyleyelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu