Gündem

Temmuz ayı enflasyonu beklentilerin üstünde

Temmuz ayında TÜFE %1,54 olan beklentilerin üstünde %1,80 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Haziran’daki %17,53 seviyesinden Temmuz ayında %18,95’e yükseldi.

ÜFE ise aylık bazda %2,46 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %42,89 seviyesinden Temmuz ayında %44,92’ye yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında, konut %5,07, gıda ve alkolsüz içecekler %2,77, lokanta ve oteller %2,72 ile en çok artış gösteren sektör grupları olurken, düşüş gösteren gruplar %2,13 ile giyim ve ayakkabı ve %0,06 ile ev eşyası gruplarında oldu.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %9,33 ham petrol ve doğalgaz, %6,58 ile ağaç ve mantar ürünleri ve %5,31 ile kok ve rafine petrol ürünleri gruplarında gerçekleşirken, düşüş gösteren gruplar %0,47 ve %0,26 ile diğer ulaşım araçları gruplarında oldu.

Dolar/TL’de görünüme baktığımızda Haziran ayındaki sert yükselişlerin ardından Temmuz ayının ilk 3 haftasını yatay seviyede geçiren Dolar / TL, Temmuz ayının son haftasındaki geri çekilme ile birlikte 8,34 seviyesine kadar geri çekildi. Bugün açıklanan beklentilerin üstündeki enflasyon verisi sonrasında kur 8,29’a kadar geri çekildi.

TL, Temmuz ayında dolar karşısında %3’ün üstünde değer kazandı. Geçtiğimiz hafta yapılan Fed’in güvercin açıklamaları gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini dolar karşısında değer kazandırdı. Ayrıca dün ABD’de açıklanan İmalat PMI verilerinin beklentilerin altında gelmesi ile tahvillere ve güvenli limanlara talep artarken, dolar küresel ölçekte değer kaybetti. Cuma günü kur ve emtia tarafı için öncü akış olan Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. Ayrıca yüksek enflasyon endişelerinin fazla olduğu günlerde Tarım Dışı İstihdam verisi enflasyonun kısa mı yoksa uzun vadeli mi olduğu konusunda bize yardım edecek.

TCMB’nin 12 Ağustos’ta Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi özellikle delta varyantı kaynaklı coronavirüs salgını, pandemi ile gerçekleşen normalleşme adımları, jeopolitik riskler ile siyasi konular ve bunlara ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır.

Son TCMB Toplantısında TCMB Faiz Kararını sabit bırakmıştı. Karar metninde ”fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir” ifadeleri dikkat çekti. Ancak karar metninde enflasyondaki yükselişin geçici olabileceği sinyalleri verildi Her ne kadar enflasyonun geçici olarak yüksek olduğu düşünülse de bir sonraki PPK’da faizde değişiklik olacağını düşünmüyor, yüksek enflasyon sonrasında 4. çeyrek beklediğimiz faiz indirimini 2022 yılına çekmiş bulunuyoruz.Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu