Gündem

Tianjin-İzmir dostluğuna özel fotoğraf sergisi

Bu yıl aynı zamanda Çin’in tarihi liman kenti Tianjin ile İzmir arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasının 30. yıldönümü.

Tianjin Yabancı Dostluk Derneği ve Tianjin Kültür Turizm ve Fotoğrafçılık Derneği tarafından düzenlenen “Haihe Nehri-İpek Yolu Aşkı” başlıklı Tianjin-İzmir Fotoğraf Sergisi 2 Aralık’ta Tianjin’de gerçekleştirildi.

Tianjin ile İzmir arasındaki dostluk ilişkisinin 1991 yılında kurulmasından bu yana, iki taraf ekonomi, ticaret, sağlık ve gençlik iletişimi gibi alanlarda verimli etkinlikler düzenlendi.

Bu fotoğraf sergisinin amacı, iki ülkenin doğal güzelliklerini, kültürel ve beşari geleneklerini göstermek, Çin ile Türkiye arasında kültürel ve sanatsal alışveriş için bir köprü oluşturmak, karşılıklı anlayış ve dostluğu geliştirmek olarak nitelendirildi.

Sergide Çin ve Türkiye’den gelen 100 kare fotoğrafla Tianjin ve İzmir’in doğal manzaraları ve gelenekleri tanıtıldı.

Türk porselenleri Çinlilerle buluştu 

1 Aralık’ta Çin’in Shaan’xi eyaletinde başlayan İpek Yolu Uluslararası Sanat Eserleri Sergisi’nde zarif desenlere sahip Türk porselenleri dahil olmak üzere 14 ülkeden maddi olmayan kültür mirasları ile çağdaş resim ve heykeller sergilendi.

Sergide gösterilen renkli porselen tabaklar Çinli ziyaretçilerin dikkatini çekerek Türk kültürüne ilgiyi artırdı. Bu porselenler aynı zamanda Çin ile Türkiye arasındaki porselen bağını anlatıyor.

Türk zanaatkarlar, Türk estetiğine hitap etmek için Çin’den gelen mavi ve beyaz renklere parlak kırmızı, parlak sarı çiçekler, soyut ve büyüleyici geometrik desenler eklemişlerdir. Bu porselenler, Çin’den dünyaya yayılan bir tekniğin Türkiye’de nasıl kendine özgü bir forma büründüğünü gösteriyor ve kültürler arası iletişimin renkli örnekleri olarak paha biçilmez değer taşıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu