Gündem

TikTok ve Wechat yasağı, ABD’li şirketleri de olumsuz etkileyecek

ABD’nin Çinli teknoloji şirketleri TikTok ve Wechat’e yasak getirmesi birçok soruna yol açacak ancak bu yasaktan ABD’li şirketler de ciddi biçimde etkilenecek. Çin medyasında yer alan haberlere göre, bu yasak Amerikan iş modelleri üzerinde ani etki yapabilir. Iphone kullanıcıları WeChat’i kullanamazsa Çin’deki Nike, Apple, Starbucks ve Walmart mağazalarındaki ödemelerini yapmakta zorluk çekecek. Çin’de WeChat, insanların yiyeceklerden ayakkabılara kadar her şeyi satın alırken kullandığı bir ödeme aracı. Alışverişlerde ödeme işlemlerinin yüzde 40’ının WeChat kullanılarak yapıldığı tahmin ediliyor. Kısaca Çin’deki Amerikan şirketlerinin kaybetmeyi göze alamayacağı bir ödeme sistemi. WeChat uygulaması Apple App Store’dan kaldırılırsa, Çin’de İphone satışları ciddi biçimde düşüş gösterecek.

 Çin medyası, 1980’lerde ve 1990’larda, Toshiba ile Japonya’ya benzer uygulamaların dayatıldığını anımsatarak “Toshiba, Sovyetler Birliği’ne hassas askeri teknoloji, pervane frezeleme ekipmanı satmakla suçlandı ve ABD Senatosu’na Toshiba ithalatını iki ila beş yıl süreyle yasaklayan bir öneri sunuldu. Japonya’nın en çok ihraç ettiği ürün olan yarı iletkenlere de yaptırımlar uygulanmıştı. Fransız güç ve ulaşım devi Alstom da aynı süreci yaşayanlardan. Amerika tarafından yolsuzlukla suçlandığında benzer bir kaderle karşı karşıya kaldı. Şirketin yüzde 70’ini ana rakibi Amerikan General Electric’e satmak zorunda kalmışlardı. Bu, Amerika’ya, Fransa’daki elektriğin yüzde 75’ini üreten tüm Fransız nükleer santralleri üzerinde kontrol sağladı. Fransız holdingin eski yöneticisi Frederic Pierucci, Amerika’nın Amerikan dolarını ve yargı sistemini ulusal çıkarlarına uyacak şekilde nasıl silahlandırdığını kitabında yazmıştı” örneklerini verdi.

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu