Kültür Sanat

Toplumların sanata bakış açılarında sosyal sanat galerisi faktörü

Kimi savaş toplumlarına bakıldığı zaman resimleri savaşı anlatan imgelerle doludur. Ya da bir doğa toplumuna bakıldığı zaman genelde doğanın izlerini görebilirsiniz. Her toplumun tarihten gelen ve beslendiği kimi kaynaklar vardır. İşte bu kaynaklar toplumu ayakta tutarak resimlere de yansır. Örneğin; Osmanlı toplumunda o zamanın önemli padişahlarının resmedilmesi adından söz ettirdikleri ve yaptıkları faaliyetler neticesinde resimde ön plana çıkarlar.

Ressam Gökhan Yıldırım öncülüğünde Instagram platformunda sosyal sanat galerisi olarak yerini alan @yildirimarte sayfasında da dünyanın farklı toplumlarından sanatçıların eserlerine göz atıp incelerken onların sanat anlayışı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Toplum ve sanat

Toplumlar beslendikleri şeyleri mitleştirip sanata dönüştürür. Türk toplumdaki destanları düşünebilirsiniz. Bazı toplumlarda meydana gelen çarpıklıklar ve sorunlar da sanatta farklı şekillerde resmedilerek yerini alır. Bu da gerçekliğin resim yoluyla halka duyurulmasını kapsar. Çünkü sanat bir bakıma mesaj niteliği de taşır. Böylece toplumun sesi olarak onlara bu yolla gerekli mesajlar da verilir. Sanatı sanat yapan toplumdur. Toplum olmazsa sanatta olmaz. Bugünün her şeyi topluma ait olduğu için sanatı toplumdan soyutlamak da doğru olmaz. Ressam Gökhan Yıldırım, Instagram sayfası adresi olan @yildirimarte adresine tıklayarak topluma indirgenmiş olan tüm sanat içeriklerine göz atabilirsiniz. Üstelik her bir sanat farklı toplumdan çıktığı için sizlere farklı bilgiler sunuyor. Bu durum sanatı kültürel açıdan değerlendirebilmeniz için son derece güzel bir platformla karşılaştığınızı bir kere daha hatırlatıyor.

Toplum ve sanat ilişkisi

Her toplumda en önemli olanlar genellikle sanatçılar olmuştur. Bunların arasında, ressamlar topluma kulak vererek kendi resim anlayışlarını ortaya çıkartmıştır. Etkilendiği akım ne olursa olsun tüm sanatçılar aktif bir şekilde kendisini icra etmek ister. Ancak her birinin tek ortak noktası toplumdur. İster hayal isterse de gerçek bir anlayışa yer versinler; her biri toplumun içinden çıktıkları için yaşadıkları topluma ait her türlü konuyu içselleştirip sanatına aktarır. Sizler bunlara daha yakından bakmak için Ressam Gökhan Yıldırım’ın öncülüğünde kurulan @yildirimarte sosyal sanat galerisine sayfasına göz atabilirsiniz. Böylece toplumlara ve onun sanatçılarına olan bilgiyi de bu yolla elde edebilirsiniz. Topluma yön veren sanatçıların resimlerini daha yakından inceleme şansına da sahip olabilirsiniz.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu