Sponsorlu Bağlantılar

Topraksız Tarım

Topraksız Tarım

Topraksız Tarım (Hidroponik Tarım), özellikle dünyada susuzluk konuştuğumuz bu günlerde herkesin geçmesini düşünmeye başlaması gereken. Teknolojik tarım sistemidir. Gelecekte topraksız tarım herkes kendi evinde bahçesinde veya balkonunda kendi yiyeceği bitkileri yetiştirmek için kullanacaktır. Tabii o zamana kadar daha gelişmiş bir tarım sistemi çıkmaz ise. Topraksız tarımın avantajları yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere çok az su ile yapılabiliyor olmasıdır. Dursun su kültürü ile yetiştiricilik te yapılıyor olsa da. Topraksız tarım da daha çok akan su sistemi kullanılmaktadır., Marul yetiştirmek için daha çok kullanılan NFT tarım sistemleri ile. marul fesleğen roka gibi bitkilerin yetiştiriciliğini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Topraksız tarım da en önemli etkenlerden biri EC ve PH ayarlanmasıdır. Ec bitkilere verdiğiniz gübrenin ölçülmesine verilen isimdir. PH ise. İnsanlar da da çok önemli olduğu gibi bitkilerde de çok önemli bir etkendir. Ph bitkiye verilen asidik değerin ölçülmesine verilen isimdir. Ph ne kadar düşük ise asidik oran o kadar yüksektir. Bunlar ile ilgili kullanılan otomasyon sistemleri ile, topraksız tarım da kullandığınız su tankının içindeki ph ve ec değerlerini otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Otomasyon cihazları istediğiniz ph oranını ve ec oranını A ve B besinini ayrıca Ph düşürücü sıvısını otomatik olarak pompalar aracılığı ile su tankındaki sıvıya vermektedir. Türkiye de kullanılan suların ph değeri her zaman istenilen ph değerinden yüksektir. Bu sebeple ph düşürücü kullanılmaktadır. Marul yetiştiriciliğin de kullanılan marul kanallarında cocopeat kullanılmasına gerek yoktur. Çilek domates gibi sebzelerin yetişmesi için ise, cocopeat (Hindistan cevizi kabuğu) kullanılması gerekmektedir. Daha küçük alanlar için topraksız tarımın son teknolojisi olan dikey tarım sistemleri, çok daha küçük alanları olan kişiler için uygun bir sistemdir.

Günümüzde bitkilere verilen tarım ilaçları ile bir çok insan hastalıklarla uğraşmaktadır. Topraksız tarım da tarım ilaçlarının kullanımını tamamen kesebilirsiniz. Bazı durumlarda lokal olarak ilaç kullanılması zorunlu hale geliyor olsa da. Topraksız tarım da toprak ile bitkinin teması tamamen kesilmektedir. Zararlılar toprak aracılığı ile geldiği için bitkilere tarım ilacı kullanımına da gerek kalmaz.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu