Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Nisan vadeli endeks kontratı dün akşam senası da dahil 1287 ile 1450,25 puanları arasında dalgalanarak günü 0,23’lük yükselişle 1427,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Sözleşmede akşam senası kapanışı ise uzlaşma fiyatının altında 1412,50 seviyesinden gerçekleşti. Pazartesi günü tabandan gerçekleşen kapanışın ardından dün de açılışla birlikte satışlar sertleşti ve sözleşme 1287 seviyesine kadar geriledi. Öğle saatlerine doğru sınai endeksindeki hisselerin katkısı ile sözleşmede günlük kayıplarını geri aldı. Bugün için yurtdışı piyasalar negatif bir seyir izlerken içeride Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin kongresinde yapacağı açıklamalara odaklanılmış durumda. Buradan verilecek mesajlar her iki yönde de sert hareketlere neden olabilir. Bu nedenle yüksek volatiliteye karşı kaldıraç oranlarının dikkatli ayarlanması faydalı olacaktır. 

Dolar/TL Yakın Vade

Mart vadeli Dolar/TL kontratı gün içerisinde 7,7524 ve 7,9800 seviyeleri arasında hareket ederek günü %1,29 oranında düşüşle 7,8753 seviyesinden tamamladı. TCMB’deki başkan değişiminin ardından haftaya sert kayıplarla başlayan Türk Lirası’nda dün dalgalı bir fiyatlama etkili oldu. Son günlerde TL’nin taraf olduğu işlemlerde volatilitenin yüksek seyrettiği görülüyor. Önümüzdeki süreçte TCMB ve ekonomi yönetiminden gelebilecek olası açıklamalar yakından takip edilecektir. Volatilitenin önemli ölçüde artış kaydettiği mevcut konjonktürde kaldıraçlı işlemlerde temkinli hareket edilmesi yararlı olacaktır. Bugün yurt içinde Ak Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongresi ve bu kongreden çıkacak mesajlar önemli olacaktır. ABD tarafında ise dayanıklı mal siparişleri, öncü imalat/hizmet PMI rakamı ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecektir. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,17’li seviyelerden işlem gören küresel dolar endeksi bu sabah itibariyle 92,42 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,83’lü seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah 08:30 sularında 7,93 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu