Gündem

Xi’den Çin-Avrupa ilişkilerinde istikrar ve bağımsızlık vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Çin-Avrupa ilişkileriyle ilgili yaptığı son açıklamalarda dört kelime öne çıktı.

Xi Jinping, dün video konferans yoluyla Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü.

İçtenlik

Xi, konuşmasında “Çin ile Avrupa, geniş ortak çıkar ve sağlam işbirliği temeline sahip. Çin, Avrupa’ya yönelik tutarlı bir politika sürdürüyor.” dedi.

Charles Michel ve Ursula von der Leyen, Avrupa’nın Çin’le içtenlikle fikir alışverişinde bulunarak ilişkilerin olumlu gelişme eğilimini korumak istediklerini belirtti. Görüşmenin samimi bir şekilde yapıldığını kaydeden taraflar, görüşmede birçok konuda fikir birliğine varıldığını da ifade etti.

İstikrar

Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede ayrıca şunları söyledi: “Çin ve Avrupa, dünya barışını savunan iki büyük güç olmalı ve ikili ilişkilerin istikrarı için uluslararası koşullardaki belirsizliklerle mücadele etmeli. Çin ve Avrupa, ortak kalkınmayı hızlandıran iki büyük piyasa olmalı ve dışa açık işbirliği yapmak suretiyle ekonominin küreselleşmesine destek vermeli. Çin ve Avrupa, insanoğlunun ilerlemesini sağlayan iki büyük medeniyet olmalı ve küresel sorunlarla dayanışma içinde mücadele etmeli.”

Xi, Avrupa’dan dünyaya istikrar getirmek için Çin’le birlikte çalışmasını beklediklerini dile getirdi.

Bağımsızlık

Xi, dünkü görüşmede “bağımsız” ifadesini dört kez kullandı. Xi, Avrupa tarafının Çin’i bağımsız bir şekilde tanıması ve Çin’e yönelik bağımsız bir politika uygulamasını istediklerini vurguladı.

Soğukkanlılık

Cumhurbaşkanı Xi, bunun yanında, tehlikeli durumlar karşısında daha soğukkanlı olunması gerektiğini dile getirdi. Ukrayna krizinin çözümü konusunda kendi önerilerini ortaya koyan Xi, bölgesel çatışmaların büyümesinin önlenmesi gerektiğine işaret etti.

Ukrayna krizinin uygun bir şekilde çözülmesi gerektiğini kaydeden Xi, “Krizin uygun şekilde ele alınması için yanlış ilaca başvurulmamalı, meselenin bütünü yerine tek bir yönüne odaklanmaktan kaçınılmalı. Tüm dünyada halkların bedel ödemesinin önlenmesi gerekiyor.” dedi.

Çin ile Avrupa’nın gelişmeleri kontrol altına almak ve krizin başka ülkelere taşınmasını önlemek için çaba göstermesi gerektiğine dikkat çeken Xi Jinping, iki tarafın dünya ekonomisinin sistemini, kurallarını ve temellerini koruyarak, insanların geleceğe dönük güvenini artırması gerektiğini söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu