Gündem

Zaharova: “ABD, Ukrayna’daki gıda krizini tetikliyor”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dün ABD’nin Ukrayna’yı tahıl rezervlerinden yoksun bırakarak ülkedeki gıda krizini tetiklediğini belirtti.

Sözcü, Batı’nın gıda krizi konusunda Rusya’nın Ukrayna’daki “askerî operasyonunu” suçlamasının ve yabancı gemilerin engellendiği iddiasının asılsız olduğunun altını çizdi. Rus sözcü, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) 2,5 ay içinde gıda krizini önlemek amacıyla Afrika ve Ortadoğu ülkelerine göndermek üzere Ukrayna’dan 20 milyon ton tahıl çıkarmayı planladığına dikkat çekerek, “Ancak fiiliyatta tahıl Avrupa’daki depolara taşınıyor.” bilgisini verdi.

Zaharova, COVID-19’un tedarik zincirlerinde önemli aksamalara yol açtığını ve gıda nakliye maliyetleri fiyatlarında keskin bir artış yaşandığını belirterek gıda piyasasında yaşanan zorlukların son iki yılda biriken meseleler olduğunu, Rusya’nın Ukrayna’daki ‘askerî operasyonlarından’ kaynaklanmadığını söyledi.

Zaharova ayrıca gıda piyasasındaki olumsuz eğilimlerin tetikleyicisinin küresel lojistik ve ulaştırma altyapısı bağlarının kopmasına yol açan Batı’nın Rusya’ya karşı yaptırımları olduğunu savundu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu