Enerji, emtia ve hammadde fiyatları

Bugün Ne Bekliyoruz? 

ABD hisse endekslerinin günü sert kayıplarla tamamlamasının ardından bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir seans görmekteyiz. Japonya, Hong Kong, Çin ve diğer majör Asya hisse endeksleri ekside seyretmektedir. Enerji, emtia ve hammadde fiyatlarında Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı yüksek seyir devam ederken küresel büyümenin olumsuz etkilenebileceği endişeleri riskli varlıklara yönelik iştahı azaltmakta; doğal gazdan buğdaya kadar emtia fiyatlarında rekor seviyeler görülmektedir. Bugün Brent petrol 126USD civarında, ons altın 2.000USD’nin biraz altında fiyatlanmaktadır. Petrol fiyatlarındaki değişime hassas olan havayolu taşımacılığı hisseleri haftanın ikinci gününde de gerilemeye devam ediyor. Bugünkü işlemlerde Japan Airlines hisseleri %6, Singapore Airlines hisseleri %2’nin üzerinde düşüş kaydetti. ABD’nin Rus petrolüne ambargo uygulama olasılığı ve Rusya’nın Kuzey Akım 1 ile Avrupa’ya yaptığı doğal gaz sevkiyatını durdurabileceğine ilişkin spekülasyon fiyatlardaki yukarı yönlü hareketi desteklemektedir. Bu sabah Dolar Endeksi (DXY) 99 puanın üzerinde, ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi %1,79 seviyesinde bulunuyor.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa’da hisse endeksleri haftanın ilk işlem gününde %0,26 ile %3,62 arasında değişen oranlarda düşerek haftaya negatif görünümle başladı. DAX Endeksi %1,98, CAC 40 Endeksi %1,31 ve FTSE 100 Endeksi %0,4’lük düşüş kaydetti. Euro Bölgesi’nde Şubat ayında 16,6 puan olarak ölçülen Sentix yatırımcı güven endeksi, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle Mart’ta 23,6 puanlık düşüşle -7 puana kadar geriledi. EUR/USD paritesi %0,56 düşerek 1,087 seviyesine geriledi. Buna karşın DXY Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 99,2 puandan işlem gördü. ABD hisse endekslerindeki sert düşüşte Nasdaq Bileşik Endeksi %3,62 kayıp ile öncü oldu. S&P 500 Endeksi %2,95 ve Dow Jones Endeksi %2,37 oranında düştü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 4,9bp artarak %1,775 düzeyinden işlem gördü. Ağustos 2020’den itibaren gün içinde ilk defa 2 bin USD’nin üzerine yükselen ons altın, kapanışı 1.997USD seviyesinde yaptı. Brent Petrol, %4’ü aşan artış ile varil başına 122USD’ye yükseldi.

BİST100 Endeksi dün %0,33 artarak günü 1.997,33 puandan tamamladı. Böylece Endeks, küresel borsalardan pozitif ayrışmayı başardı. USD/TRY kuru %1’i aşan artış ile yukarı yönlü hareketini 6. güne taşırken EUR/TRY kuru %0,52 oranında artış kaydetti. Ons altın ve kurdaki artıştan destek bulan gram altın 24 TL artarak 923 TL’ye yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Şubat ayına ilişkin açıkladığı verilere göre Hazine nakit dengesinde 55,5mlr TL’lik fazla oluştu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -