Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100…5 Yıllık CDS Risk Primi 300 Puanın Altına Geriledi… Global ölçekte yüksek seyreden risk iştahı hisse senedi piyasalarını yeni rekor seviyelere taşımayı sürdürüyor. Asya endeksleri ve ABD vadelileri haftanın son işlem günü öncesinde artı bölgede işlem görürken yurt içi piyasaların güne artıda başlaması, ivme kaybına rağmen iyimserliğin korunması beklenebilir. Teknik olarak 1,530 puan seviyesinin üzerindeki kapanışların devam etmesinin endekse güç kazandıracaktır. 1,550 ve 1,580 puan seviyeleri güçlü bir direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın son işlem gününün en önemli haber başlığını ABD’de açıklanacak Ocak ayı istihdam verileri oluşturacak.

 

 

USDTRY… Pozitif Risk İştahına Ek Olarak TL’de Belirgin Bir Ayrışma Var… Ocak ayı tüketici enflasyonu verisi beklentilerden yüksek gelse de TL varlıklar majör para birimlerine karşı güçlü bir varlık sergilemeyi sürdürüyor. TCMB’nin sıkı para politikası duruşu konusundaki kararlılığı, Dolar TL kurundaki yükselişlerin sınırlı kalmasına neden oluyor. Haftanın son işlem gününde Dolar TL kuru yatay bir seyir ile 7.13-7.14 seviyelerinde işlem görüyor. Dolar TL kurunda 7.26-7.27 seviyelerinin aşılmadığı sürece kurdaki TL lehine güçlenmenin devam etmesi beklenebilir. ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi takip edilecek.

 

 

EURTRY… 8.53 Seviyelerine Kadar Geriledi… Euro TL kuru 9 seviyesinin altına düştükten sonra hızlanan satışlarla birlikte 8.53 seviyelerine kadar geriledi. Global risk iştahı ve TL varlıkların konumunu, majör para birimlerine karşı güçlenme konusunda alan yaratıyor.

 

 

EURUSD… Tarım Dışı İstihdam Verisi Takip Edilecek… ABD’de makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi ekonomide toparlanma beklentilerini öne çekerken, aşılama programının iyi gitmesiyle birlikte dolar global bazda güç kazandı. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 30 Ocak ile biten haftada beklentilerden daha fazla düşerek 779 bine geriledi. 10 yıllık ABD tahvil faizleri yeniden yukarı gidiyor. İtalya’daki hükümet krizi Draghi’nin başbakanlığı kabul etmesiyle çözülmüş gibi gözükse de Euro Bölgesi PMI verileri eşik seviyenin altında kalarak ABD ekonomi kadar hızlı bir toparlanmaya işaret etmiyor. 1.20 seviyesinin altında kalındığı sürece Euro aleyhine satışların devam etmesi beklenebilir.

 

 

XAUUSD… 1,800 $ Seviyesinin Altına Geriledi… Ons altın doların global bazda güçlenmesine bağlı olarak satış baskısı altında kalmayı sürdürüyor. 1,800 $ seviyesinin altına sarktıktan sonra 1,792 $ seviyelerinde tepki alımlarıyla karşılaşan ons altın haftanın son işlem gününde 1,797 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GAUTRY… Son 6 Ayın En Düşüğünde… Gram altın ons fiyatındaki geri çekilme ve TL varlıklardaki güçlenmeye bağlı olarak 411 TL

seviyelerine kadar geriledi. Gram altın Temmuz ayından beri gördüğü en düşük seviyelerde işlem görüyor.

 

 

BRENT…60 $ Seviyesine Yöneldi… Petrol fiyatları son 1 yıldır görülen en yüksek seviyelere çıktı. Stokların azalması diğeri de talep ve global ekonomideki iyimserlik. Arz tarafına bakıldığında ABD stoklarındaki azalma 5 yıllık ortalamanın altına çekildiği görülüyor. OPEC+ koalisyonu Çarşamba günkü toplantısında pandemiden kaynaklanan arz fazlasını ortadan kaldıracağını söyledi. Bakanlar düzeyindeki toplantıda ise uzun bir süredir dengesizliğin hâkim olduğu petrol piyasasında, işbirliği vurgusu yapıldı. Brent petrolün varil fiyatında 59 $’ın aşılması durumunda alım yönlü işlemlerin hız kazanması beklenebilir.

 

 

S&P500… ABD’de Endeksler Pozitif Bir Seyir İzledi… ABD’de beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve bilançolar ABD hisse senedi piyasalarındaki yükselişe destek sağlıyor. ABD başkanı Biden mali teşvik paketinin bir an önce Kongreden geçirilmesi konusundaki kararlılığını sürdürüyor. S&P500 endeksi dün pozitif görünümünü devam ettirerek, %1.09 değer kazancıyla 3,872 puana yükseldi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu